Domácí

Placení v hotovosti by mohlo být v Ústavě. Diskriminace, stěžují si obchodníci

Kvůli platbám v hotovosti se má měnit česká Ústava. Návrhu na její změnu dali v prvním čtení zelenou senátoři. Někteří obchodníci podle nich nechtějí přijímat peníze v hotovosti a akceptují jen bezhotovostní platby. Podle ústavních právníků je zásah do Ústavy zbytečný.

Kvůli obavám, že budou bankovky a mince vytlačeny bezhotovostními platbami kartou nebo chytrými hodinkami a telefonem, dali senátoři ve středu návrhu změny Ústavy zelenou. "Část veřejnosti je znepokojena, že ať přímo nebo nepřímo, jsou nuceni platit bezhotovostně. Někdo se obává ztráty soukromí," řekla senátorka Jitka Chalánková (nez.).

Placení hotovostí podporuje i Česká národní banka. "Česká národní banka se stále zastává plateb v hotovosti, a to z toho důvodu, že ne všichni občané mají přístup k bankomatům, nemají přístup k platebním kartám," přidala mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Pokud obchodník opakovaně odmítá přijmout hotovost a požaduje pouze platbu kartou, může se zákazník obrátit na Českou národní banku. Ta si potom na obchodníka posvítí. Podle některých obchodníků je ale nucené přijímání hotovosti diskriminace, bezhotovostní placení je podle nich přehlednější a lépe kontrolovatelné.

Související obsah

"Odpadá také manipulace s hotovými tržbami a o hygienické stránce ani nemusíme mluvit," dodala ředitelka komunikace Manifesto Market Radka Ondráčková. Podle ministerstva financí má platit, že obchodník si může zvolit, jakou platbu přijme. "Obchodníci a nakupující by si měli sami vybrat formu, jakou budou platit. Nemělo by se to regulovat," uvedla tisková mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

"Ústava má zaručovat základní principy fungování státu, a ne konkrétní jednotlivosti. Já to považuji jednak za zbytečné a spíš jako zpátečnictví," prohlásil ústavní právník Ondřej Preuss.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz