Mimořádné oznámení

Rusko prý stálo za explozí ve Vrběticích. Česko vyhostí 18 diplomatů

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 22:21
17.4. 2021 19:33
Téma:

Česko vyhostí 18 ruských diplomatů, které tajná služba označila za pracovníky kremelské kontrarozvědky. Existuje podezření, že Moskva stála za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, oznámili v sobotu večer na mimořádné tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Při explozi zahynuli dva lidé.

Ruští agenti z vojenské rozvědky GRU mají podíl na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích z roku 2014, oznámil předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Zjistily to české tajné služby. Zemřeli tam dva lidé a další stovky museli záchranáři evakuovat.

 

"Musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014. Došlo k obrovským škodám a narušení života místních obyvatel, ale především tam zahynuli dva naší spoluobčané," řekl premiér na tiskové konferenci.

 

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyhoštění 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze. "Jako ministr zahraničí jsem se rozhodl vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi službami jasně identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb. Do 48 hodin musí opustit Českou republiku 18 pracovníků ruské ambasády," oznámil Hamáček. Ten si ve věci během soboty předvolal i ruského velvyslance.

 

 

V souvislosti s Vrběticemi vyhlásila policie a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrání po dvou ruských agentech. Jedná se o stejné muže, kteří v roce 2018 otrávili dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

 

Podle portálu Seznam Zprávy se GRU měla zaměřit na vrbětické sklady, protože tamní munici měli Američané dodat povstalcům v Sýrii. Rusko se ve válce angažovalo na straně syrského prezidenta Bašára Asada. Respekt má zase informace, že zbraně byly určeny pro Ukrajinu, kde Moskva v občanské válce podporuje proruské separatisty. Pro Kyjev je údajně koupil významný bulharský obchodník.

 

Babiš a Hamáček se informace od české rozvědky dozvěděli v pátek večer. "Informovali jsme pana prezidenta Zemana o tomto případu a o navrhovaném postupu. Prezident nám vyjádřil absolutní podporu," uvedl Babiš.

 

 

"Došlo k obrovským škodám a narušení života místních obyvatel, ale především tam zahynuli dva naší spoluobčané," dodal k explozi vrbětických muničních skladů. "Chtěl bych ocenit práci našich bezpečnostních složek, které v dnešní obtížné době provedly mimořádně dobrou práci. Česká republika je svrchovaný stát a musíme na tato zjištění odpovídajícím způsobem reagovat," uzavřel premiér.

 

 

Česko už podle Hamáčka informovalo Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. U partnerů chce hledat podporu.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz