boj s koronavirem

Česko začalo očkovat proti covidu-19. První vakcínu dostal premiér Babiš

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 20:25
27.12. 2020 6:29
Téma:

V Česku v neděli odstartovalo očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Podle předsedy vlády je očkovací látka jedinou nadějí v boji s covidem-19. V Brně poté dopoledne očkování podstoupil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V osm hodin ráno podstoupil zákrok premiér Andrej Babiš (ANO), který se nechal naočkovat v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. "Tento rok byl nejhorší v dějinách naší moderní historie. Vakcína, která přišla, je nadějí, že se vrátíme do normálního života“ řekl Babiš.

 

Premiér zároveň sdělil, že Česká republika bude mít nakonec k dispozici až 15,9 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. "Je to větší množství, než bylo zveřejněno. Budeme mít očkovací látky navíc,“ doplnil Babiš.

 


Podle předsedy vlády se bude očkovat zřejmě po dobu devíti měsíců. "Je to velice logisticky složité. Musíme začít co nejdříve a vakcíny se musí zaočkovat do třech dnů,“ tvrdí Babiš.


Lidé se na očkování budou muset objednat stejně, jako v případě testů na koronavirus. "Bude zavedený objednávkový systém,“ uzavřel Babiš.

 

Okamžitě po svém projevu předseda vlády usedl do křesla a zdravotníci mu vpíchli do pravé ruky vakcínu. Poté dostal očkovací průkaz, ve kterém má informace o dalším očkování, které má proběhnout za 21 dní.


"Zatím se nic neděje. Je to v pohodě," usmíval se poté Babiš. Spolu s českým premiérem se v Ústřední vojenské nemocnici v Praze nechala naočkovat také válečná veteránka Emilie Řepíková.

 

 

Ve Fakultní nemocnici v Motole se jako první nechal naočkovat břišní a hrudní chirurg Pavel Pafko.

 

Pavel Pafko byl prvním očkovaným ve Fakultní nemocnici v Motole:

 

 

Vakcinaci podstoupil v deset hodin dopoledne také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), a to ve Fakultní nemocnici Brno. "Jsem rád, že máme bezpečnou vakcínu a můžu lidem ukázat, že opravdu není čeho se bát,“ řekl Blatný.

 

Naočkovat proti covidu-19 se nechal i ministr Blatný:

 


Česká republika má aktuálně k dispozici 9750 dávek vakcíny proti koronaviru. První dodávka očkovacích látek od společností Pfizer a BioNTech dorazila do Česka v noci na sobotu. Dostupná je nyní ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích.


Vakcína je k dispozici v pražské nemocnici v Motole, Všeobecné fakultní nemocnici, Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici Na Bulovce. V Brně je pak dostupná ve Fakultní nemocnici a Fakultní nemocnici u svaté Anny.


První dávky, které do naší země dorazily, jsou určené především zdravotníkům a seniorům. V sobotu vybídl občany Česka ve svém každoročním vánočním projevu prezident Miloš Zeman, aby se nechali proti covidu-19 naočkovat. "Udělejte to. Nechte se očkovat," apeloval na lidi Zeman.

 

Na celý záznam tiskové konference a očkování se podívejte zde:

Související témata:
TN.cz