Bylo mu 83 let

Český film ztratil další legendu. Zemřel herec Zdeněk Srstka

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 29.7. 2019 21:17

Ve věku 83 let zemřel v pondělí ráno herec, sportovec, kaskadér a moderátor Zdeněk Srstka. V posledních měsících jej trápily zdravotní problémy a viditelně zhubl. Rodina se s ním plánuje rozloučit jen v kruhu nejbližších.

Informaci o úmrtí Zdeňka Srstky přinesl web Lidovky.cz. Zprávu potvrdil hercův syn Jiří Srstka. Bývalému sportovci, herci a moderátorovi bylo 83 let. Veřejné rozloučení podle Lidovek nejbližší neplánují, poslední sbohem chtějí herci dát jen v rodinném kruhu.

 

Srstka se před hereckou kariérou vyučil elektromontérem a věnoval se profesionálně sportu. Získal bronzovou medaili na Mistrovství Evropy ve vzpírání v roce 1957. O tři roky později reprezentoval Československo také na Olympijských hrách v Římě, kde skončil na devátém místě. V roce 2010 byl uveden do síně slávy Českého svazu vzpírání.

 

Objevil se v desítkách filmů. Začínal jako kaskadér, například v komedii Limonádový Joe aneb koňská opera. Byl průkopníkem tohoto filmového řemesla v Česku, kdy stál u vzniku kaskadérské skupiny při barrandovských filmových ateliérech, která se skládala z bývalých vrcholových sportovců.

 

Zřejmě nejvíce fanoušků si jej pamatuje jako studenta, který ve filmu Marečku, podejte mi pero! oznamoval vyučujícím, že "Hliník se odstěhoval do Humpolce!"

 

Byl také úspěšným moderátorem, zejména pořadu, v němž hledal majitele opuštěným pejskům. Z televize odešel letos po 24 letech.

 

 

Přestože má na kontě přes 50 filmů a ještě mnohem více televizních inscenací a seriálů, bylo herectví a kaskaderství pro Srstku spíše vedlejším úvazkem. Dlouhých 33 let totiž pracoval jako vedoucí údržby Strahovských kolejí ČVUT. Jeden čas také provozoval hospodu.

 

Srstka byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil v 50. letech. Z tohoto manželství pochází syn Jiří Srstka, který byl v 90. letech ředitelem Národního divadla. Podruhé se Srstka oženil v roce 2008 s o čtrnáct let mladší přítelkyní Alenou. Ta mu byla do posledních chvil velkou oporou.

Související témata:
TN.cz