mimořádný objev

Čeští vědci objevili dva nové druhy savců. Jsou přenašeči hentavirů

Čeští vědci v Etiopii objevili dva nové druhy hlodavců
Zdroj: Yonas Meheretu / Ústav biologie obratlovců AV ČR
Jedna z mála fotografií nově objeveného druhu hlodavce
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
11.9. 2020 17:34
Téma:

Čeští biologové z Akademie věd ČR v posledních slaví mimořádný úspěch. V horách Etiopie objevili dva nové druhy myšovitých hlodavců. Od svých příbuzných se liší nejen vzhledem, ale i DNA. Podle vědců jsou navíc přenašeči hentavirů, kterými patrně mohou nakazit i člověka.

Nové druhy hlodavců objevil v etiopských horách mezinárodní tým pod vedením Josefa Bryji z Ústavu biologie obratlovců české Akademie věd. V náhorních plošinách, které prozkoumávali, panuje nehostinné prostředí, přesto se tam dá narazit na mnoho živočichů.

 

Mezi nimi se v polohách nad tři a půl tisíce metrů vyskytují i nově objevení hlodavci z rodu Stenocephalemys. V současnosti jsou popsány tři vysokohorské druhy, z nichž dva - Stenocephalemys zimai a Stenocephalemys sokolovi - přibyly právě díky týmu Josefa Bryji.

 

"Na několika vrcholcích v centrální části Etiopie a pak znovu asi na čtyřech dalších jsme našli izolované ostrůvky výskytu těchto myšovitých hlodavců, vždy úplně nahoře na kopci," říká Bryja.

 

"Ještě na jihu v pohoří Bale žije jeden příbuzný druh, víc takových míst v Etiopii ovšem nepředpokládáme – další podobné lokality tam nejsou," dodal. Myšovitá zvířátka jsou tak velmi vzácná.

 

 

Od jiných myší se liší specifickým tvarem lebky, která je úzká a protáhlá. Někteří zástupci tohoto rodu mají oči velice blízko sebe, což jim poskytuje ochranu před dravci, kteří útočí shora (typicky ptáci).

 

Oba nové druhy mohou mít velký význam pro člověka, neboť jsou přenašeči hentavirů. Letos byly protilátky proti těmto virům objeveny i u člověka. Hentaviry u lidí vyvolávají různě závažná onemocnění, z nichž některá mohou skončit i smrtí. Nejčastěji se může člověk nakazit vdechnutím rozprášených výkalů drobných hlodavců.

 

"Výskyt různých druhů hlodavců, přenašečů člověku nebezpečných virů, v Evropě je poměrně dobře znám, kdežto Afrika za naším kontinentem velmi výrazně zaostává. Neznáme zatím ani všechny druhy tamních savců-hostitelů a o jejich patogenech pak nevíme téměř nic," upozorňuje Bryja.

Související témata:
TN.cz