infekční klíšťata

Čeští vědci zvrátili letité dogma! Má to pomoci v boji s boreliózou

Borelióza
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
31.7. 2019 5:45

Českým vědcům se podařilo obrátit na hlavu desítky let přijímané dogma. Zjistili přesný způsob, jak se z klíšťat přenáší borelióza na člověka. O objevu informovala Akademie věd České republiky (AV ČR).

Celý třicet let platil předpoklad amerických vědců, že se bakterie, které způsobují lymskou boreliózu, dostávají z klíštěte na člověka skrz sliny zvířete.


To je ale podle jednoho z hlavních autorů objevu Radka Šímy slepá ulička. "Myslíme si, že borelie jdou ze střeva přes jícen rovnou do hostitele, a sliny klíštěte pro borelie nejsou důležité. Proto musíme cílit na střevo klíštěte, nikoli na sliny,“ vysvětlil.


To potvrdil i ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer, který se studiu klíšťat věnuje celý svůj profesní život. "Celá desetiletí jsme nemohli borelie ve slinných žlázách klíštěte najít a hledali jsme pro to různá vysvětlení. Naši mladí kolegové se nebáli zpochybnit autority a podali přesvědčivé důkazy o tom, že k přenosu borelií nedochází přes sliny,“ uvedl Libor Grubhoffer.

 


Výzkum bude dále pokračovat vyhledávání střevních molekul, které umožňují bakteriím život a množení. Vědci také budou zkoumat látky, které by mohly zničit bakterii přímo v klíštěcích vnitřnostech či znemožnily jejich přizpůsobení se novému hostiteli. To jim trvá asi jeden den. Pokud je tedy klíště přisáté kratší dobu, lidský imunitní systém je schopný se miniaturním útočníkům bránit.

 

Anketa

Měli jste už letos klíště?

Hlasovalo 1039 lidí.

 

Borelie jsou bakterie spirálovitého tvaru s bičíky na obou koncích, které se dokážou přizpůsobit životu v různých hostitelích. Objevují se hlavně v ptácích a hlodavcích, odtud přecházejí do klíštěte a z něj zase do dalších zvířat včetně člověka.

 

Bakterie přenášející lymskou boreliózu:


Lymská borelióza je infekční onemocnění, které může napadnout nervový a kardiovaskulární systém lidského těla. V místě kousnutí se objeví velká červená skvrna, další příznaky připomínají chřipku.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova, jak se ubránit klíšťatům:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz