Boj se separatisty

Čína schválila "bič" na Hongkong. Konec demokracie, hřímají kritici

Vladimír Kouba
Vladimír Kouba
29.5. 2020 8:13
Téma:

Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Totalitní Číně má pomoci zvládat nepohodlné separatisty. Podle kritiků to znamená konec demokracie v této autonomní oblasti.

Masové násilné protesty z loňského roku, které trvaly několik měsíců a jichž se zúčastnil i milion lidí, popohnaly Čínu k akci.

 

Pro zákon, který má zásadně ulehčit boj se separatisty i zahraničními aktivisty, hlasovalo v čínském parlamentu 2878 zákonodárců, proti byl jediný.

 

"Předznamenává to zlé a traumatizující období pro Hongkong. Odteď už není nic víc než každé jiné město v pevninské Číně," řekla aktivistka Claudia Moová.

 

 

USA oznámily, že už nemohou Hongkong považovat za autonomní území, v mnoha ohledech nezávislé na Číně. A i na něj nejspíš uvalí tvrdé sankce.

 

Hongkong byl až do roku 1997 pod britskou správou. Ta ho předala Číně, která poloostrovu dala rozsáhlou autonomii. Loňské protesty byly ale nejhorší v dějinách města. Vyvolal je návrh zákona, podle kterého měli být podezřelí z trestných činů předáváni pevninským úřadům.

Filip Šusta, ls