Covid-19

Šest otázek a odpovědí o koronaviru: Tohle všechno už vědci zjistili

Koronavirus - 2
Zdroj: Profimedia
koronavirus - ilustrační foto
Michaela Martínková
Michaela Martinková
25.10. 2020 10:01
Téma:

Otázky ohledně šíření nákazy koronaviru, možnostech léčby i průběhu onemocnění se řeší už od prvních dnů pandemie. Co všechno se o novém typu koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19 podařilo dosud zjistit?

Má očkování proti chřipce vliv i na onemocnění Covid-19?

Vakcína proti chřipce chrání veřejnost před sezónní chřipkou, nikoli před koronavirem. Avšak chránit se před chřipkou je letos obzvlášť důležité a odborníci očkování doporučují. Panuje totiž obava z dlouhodobé zátěže nemocnic a lékařů. Obě nemoci mají podobné prvotní příznaky a lidé s chřipkou si často myslí, že mají Covid-19, řekl pro AP Dr. Gregory Poland.

 

Jaké jsou možnosti léčby onemocnění Covid-19?

Existuje několik variant, záleží však na průběhu nemoci u jednotlivých pacientů. Například steroid dexamethason může podle AP snížit riziko úmrtí u těžce nemocných pacientů. Na druhé straně u těch s mírným průběhem onemocnění může způsobit pravý opak. Pro ty, kteří nejsou hospitalizovaní, není nutnost podávat žádné speciální léky, pro pacienty s těžším průběhem byl doporučován lék remdesivir. Nová studie WHO však přišla s výsledky, které ukazují, že není tak účinný, jak se očekávalo.

 

 

Může se vyléčený člověk nakazit po nějaké době znovu?

Lidské tělo si po prodělání onemocnění protilátky vůči koronaviru vytvoří. Kolik a jak dlouho budou účinné, jsou však stále nezodpovězené otázky. Větší množství protilátek by mohlo být vytvořeno u pacientů, kteří prodělali těžší formu nemoci. I když je reinfekce zatím vzácná, není vyloučená a případy opětovného nakažení už se ve světě objevily.

 

Jsou dvoumetrové rozestupy účinnou obranou proti šíření nákazy?

Nemoc Covid-19 se šíří pomocí kapének. Doporučení dodržovat rozestupy se zakládá na myšlence, že většina kapének spadne na zem a nepřekonají tak dvoumetrovou vzdálenost. Vědci však upozorňují na takzvané aerosoly, které ve vzduchu přežijí několik minut. Při chladnějším počasí žijí dokonce až několik hodin.

 

Šíří se koronavirus mezi dětmi snadněji?

Jestli v riziku šíření nákazy hraje roli věk se stále zkoumá. Odborníci se domnívají, že u dětí mladších 10 let je přenos viru na jiné děti či dospělé méně pravděpodobný, než je tomu u dětí starších. Tvrzení je podloženo faktem, že děti nepociťují příznaky nemocí tak často, jako dospělí.

 

Jak dlouho onemocnění Covid-19 trvá?

Záleží na mnoha faktorech. Na míře závažnosti formy onemocnění, stáří pacientů i přítomnosti dalších zdravotních problémů. Světová zdravotnická organizace říká, že zotavení trvá obvykle od 2 do 6 týdnů. V posledních dnech se hovoří i o delším průběhu nemoci. Vědci King's College London upozorňují na pacienty, u nichž onemocnění přetrvává dokonce až 12 týdnů. Jedná se o případy, kdy je lehčí průběh nemoci a nemusí být hospitalizovaní v nemocnici. Doktorka Khalilah Gatesová pro AP uvedla, že mnoho hospitalizovaných pacientů Covid-19 má ještě tři až čtyři měsíce po infekci dýchací potíže a kašel.

Související témata:
TN.cz