Napodruhé schváleno

EET se rozšíří i na zbývající odvětví. Sníží se DPH na pivo či kadeřníka

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 13.9. 2019 20:59
Téma:
EET

Poslanecká sněmovna schválila rozšíření elektronické evidence tržeb i na zbývající odvětví. Některé služby a zboží budou nově v nejnižší, desetiprocentní sazbě DPH.

Poslanci měli o novele zákona hlasovat už v úterý, nakonec ji ale odložili, protože koalice neměla dostatek hlasů pro přehlasování senátního veta. K tomu byl potřeba souhlas 101 poslanců, v pátek jich pro hlasovalo 104.

 

Novela počítá se zahájením 3. a 4. fáze evidence tržeb, která začne se tak rozšíří i na zbývající oblasti prodeje šest měsíců po nabytí platnosti zákona. Platby budou muset v elektronické evidenci zaznamenávat například řemeslníci, lékaři, advokáti nebo taxikáři.

 

Malí podnikatelé ale budou moci evidovat hotovostní tržby do 600 tisíc korun v off-line režimu. Vydávat tak budou případně jen papírové účtenky, které budou mít k dispozici od finanční správy. Je jen na nich, jestli se rozhodnou pro tuto možnost, nebo pro běžnou on-line evidenci. Vládní návrh původně počítal s limitem 200 tisíc korun, poslanci ho ale zvýšili.

 

 

"Navrhované řešení tak nepředstavuje osvobození od zákona o evidenci tržeb, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line nebo prostřednictvím tohoto modelu," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Výjimku z EET dostanou prodejci v telekomunikacích, co se týče předplacených karet, tržby z hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled, obchodní letecká doprava a nevidomí poplatníci. Zároveň nebudou muset EET mít prodejci vánočních kaprů v období od 18. do 24. prosince.

 

 

DPH na některé služby se sníží

Úprava přináší také snížení DPH na nejnižší, desetiprocentní sazbu v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného.

 

Z 21 % na 10 % klesne DPH u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úprav oděvů nebo prodeje točeného piva. K významnému zlevnění služeb to ale podle ministerstva nepovede - kromě vodného a stočného, které se sníží DPH z 15 % také na 10 %.


 

Výčet zboží a služeb, pro které bude platit snížená sazba DPH:

domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany

stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva podávaného jako stravovací nebo cateringová služba, avšak s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů (kromě točeného piva)

úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné)

odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné)

služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech,
služby mytí oken prováděné v domácnostech

opravy obuvi a kožených výrobků

opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků

opravy jízdních kol

kadeřnické a holičské služby

půjčování nebo nájem knih

pitná voda dodávaná odběratelům vodovodem podle zákona o vodovodech a kanalizacích

knihy, e-knihy a audioknihy

TN.cz