Globální oteplování?

Evropa zažila nejteplejší zimu od půlky 19. století, oznámili vědci!

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 6. 3. 2020
Téma:

Výzkumníci z evropské agentury Copernicus, která sleduje změny klimatu, oznámili, že právě skončená meteorologická zima (prosinec, leden, únor) byla nejteplejší v historii měření. A to výrazně.

Agentura Copernicus má k dispozici data od roku 1855. Podle provedených měření byly právě skončené tři zimní měsíce v průměru o 1,4 stupně Celsia teplejší než předchozí rekordně teplá zima, kterou Evropa zažila na přelomu let 2015 a 2016.

 

Obvykle přitom rekordy stoupají o desetiny stupně, připomíná Guardian. Aktuální zima byla v Evropě teplejší dokonce o 3,4 stupně Celsia, pokud se porovnají hodnoty z let 1981 až 2010.

 

Teplá zima například zdecimovala úrodu ledového vína v Německu a donutila organizátory sportovních událostí ve Švédsku a Rusku dovážet sníh odjinud. A třeba průměrná teplota v lednu a únoru byla ve finských Helsinkách o více než šest stupňů vyšší než průměr v už zmiňovaném období let 1981 až 2010.

 

 

"Tato zima byla extrémní sama o sobě a je pravděpodobné, že podobné jevy jsou ještě výraznější kvůli globálnímu oteplování," komentuje výsledky měření šéf agentury Carlo Buontempo.

 

Vědci předpokládají, že teplotních extrémů bude přibývat. A to nejen v Evropě. Například Austrálie, která se vzpamatovává z vlny katastrofických lesních požárů, má za sebou pro změnu druhé nejteplejší léto v historii. A například na Antarktidě teplota v únoru poprvé překročila 20 stupňů Celsia.

 

Podívejte se na předpověď počasí na čtvrtek 6. března:

Související témata:
TN.cz