Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

může být hůř

Evropu pustoší extrémní počasí. Hurikán a povodně zabily už 23 lidí

Nejméně 10 lidí zemřelo během bleskových záplav ve Francii. Spadlo tady tolik deště, jako jindy za několik měsíců. Extrémní počasí tím nekončí, na Francii se žene hurikán Leslie, který o víkendu zpustošil Portugalsko. Extrémní počasí má za poslední dny v Evropě na svědomí více než dvacet mrtvých.

Smrt nejméně 23 lidí si vyžádaly povodně, které v posledních dnech zasáhly hned několik evropských zemí. Na Mallorce v minulém týdnu zemřelo 12 lidí, kromě Španělů také dva Britové, tři Němci a žena z Nizozemska. 10 lidí zemřelo ve Francii, jednoho mrtvého hlásí z italské Sardinie.

Povodně na jihozápadu Francie:

 

V Portugalsku se v uplynulých dnech potýkali se silným větrem, který sem přinesl hurikán Leslie. Ten teď pustoší severní část Španělska. Podle meteorologů živel v posledních hodinách zeslábl, ještě včera ho ale doprovázel vítr o rychlosti až 176 kilometrů v hodině. Úřady hlásí nejméně 27 zraněných.

 

Oblíbená destinace zahraničních turistů, souostroví Madeira, je po běsnění jedné z nejsilnějších bouří v dějinách Portugalska téměř k nepoznání. Jen na ostrovech zanechal živel bez elektřiny na 15 tisíc domácností.

 

 

"V Carapinheiře a Montemoru bylo vážně poničeno několik škol, které kvůli škodám zůstanou v pondělí zavřené. Čelíme kalamitě a musíme se k této situaci postavit s co možná největší vážností," uvedl starosta Montemor-o-Velho Emídio Torrão.

 

Z větrné smršti se vzpamatovávají i obyvatelé Lisabonu. Právě okolí portugalské metropole totiž živel zasáhl nejvíce. Kolabovala letecká i silniční doprava. Hurikán, který některá média nazývají Zombie, kvůli jeho vytrvalému několikatýdennímu pohybu nad Atlantikem, teď míří přes sever Španělska směrem do Francie. Tak rozsáhlé škody jako na Pyrenejském poloostrově by ale napáchat neměl.

 

 

Francii mezitím zasáhly bleskové povodně. Na jihozápadě země v oblasti Aude při nich zemřelo nejméně 10 lidí. V aktualizované předběžné bilanci obětí to oznámil francouzský úřad civilní obrany. Další jeden člověk je nezvěstný, osm lidí pak utrpělo zranění.

 

Lidé se před vodou, která na některých místech stoupala až do úrovně prvního podlaží, schovávali na střechách, odkud je zachraňovali helikoptérami.

 

Nejhůře zasažené jsou vesnice Conques-sur-Orbiel a Villardonnel. Blesková povodeň přišla podle místních bez varování. Minimálně jednu z obětí velká voda smetla, zatímco spala. Hladiny řek by navíc podle meteorologů měly i nadále stoupat.

mom TN.cz