ANKETA Domácí výuka

Půjdou děti v rouškách do škol? Rodiče je chtějí mít doma až do září

Téma:

Vyučování by mohlo znovu začít v polovině května, zásadní je podle ministra školství do té doby do škol sehnat dostatek zdravotnického materiálu. Rodiče se ale zdráhají poslat děti zpět před koncem školního roku, obávají se také o dodržování hygieny u dětí.

Koronavirus vyhnal studenty z lavic zhruba v polovině března, od té doby probíhá výuka hlavně na dálku. Pozitivnější čísla nakažených ale dávají podle nedělního vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO) naději, že k návratu do škol by mohlo dojít v druhé polovině května - pokud tedy ministerstvo zdravotnictví školy dostatečně zásobí dezinfekcí, teploměry a rouškami.

 

"Pokud zásobovací plán nebude dodržen a školy podmínky hygieny nebudou moci udržet, tak ať se raději otevřou o 14 dní později s tím, že budou dostupné dezinfekce a podmínky rozvolnění," naznačil Plaga, že znovuzahájení výuky ještě není nic jistého.

 

I tak ale jeho vyjádření dokázalo rozhorčit velké množství rodičů, kteří mají obavy o bezpečí svých dětí a odmítají je v současné situaci do škol pustit. "Zapomeňte na takový nesmysl! Připravím je na další ročník sama, spolupráce s učiteli funguje i přes internet," vzkazuje jedna z maminek.

 

 

"Osobně bych nedala dceru ve třetí třídě do školy, aby jí u vchodu měřili teplotu, stříkali na ni desinfekci a musela by mít sedm hodin denně roušku na obličeji," přidala se další. 

 
Narazila tím navíc na další problém. Účinnost jednorázových roušek je pouze dvě hodiny, u těch látkových je tato doba dokonce ještě kratší, byť se po důkladném vyprání dají použít znovu.

Anketa

Máte obavy pustit své dítě do školy už v druhé půlce května?

Hlasovalo 15174 lidí.

Vyučování přitom trvá zpravidla daleko déle a ochranu dýchacích cest tak bude potřeba měnit. Starší žáci to zcela jistě zvládnou sami, rodiče však mají obavu o menší děti, kteří mohou na hygienu snadno zapomenout.

 

"Děti nemohou mít roušku nasazenou po celou dobu výuky, aby přitom byla maximálně účinná. Kdo ve školách zajistí jejich výměnu?" ptá se jeden z rodičů v příspěvku na facebooku.

 

 

Ministerstvo školství se tak snaží narůstající obavy mírnit. Otevření škol ještě není jisté, začátek v půlce května určily prognózy ministerstva zdravotnictví, a je tak prý předčasné bavit se o konkrétních opatřeních.

 

"Vyjádření ohledně zdravotnických opatření a podmínek, za jakých budou naše školy fungovat, očekáváme od ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo školství ve spolupráci s řediteli a učiteli bude samotnou proveditelnost těchto opatření bedlivě připomínkovat," řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

TN.cz