policejní násilí

Filadelfií zmítají násilné nepokoje, úřady nařídily zákaz vycházení v noci

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
29.10. 2020 12:08
Téma:

V americké Filadelfii platí noční zákaz vycházení, úřady se k němu uchýlily po sérii násilných protestů v minulých dnech. Smrt 27letého černocha vyvolala demonstrace a rabování. Muže zastřelili policisté, které měl ohrožovat nožem. Prezident Trump vyjádřil podporu policii a prohlásil, že pokud bude třeba, vyšle do města federální jednotky.

Davy demonstrantů v ulicích, rabování obchodů, tvrdé zásahy policie. Filadelfie se zmítá v chaosu. Po několika dnech nočních střetů mezi stoupenci hnutí Black lives matter a strážci zákona platí ve městě noční zákaz vycházení.

 

Do ulic vyšli lidé protestovat po pondělní smrti sedmadvacetiletého černocha, kterého zastřelili policisté. Muž se proti nim měl ohánět nožem. "Policisté mu několikrát přikázali, aby odhodil zbraň. Bohužel tak neučinil. Po chvíli se k policistům začal přibližovat a dále mával nožem," uvedl seržant Eric Gripp.

 

Podle mnoha lidí jde o další případ policejního násilí proti afroameričanům. Přehnané mají být i zákroky policistů proti demonstrujícím. "Moje stanovisko je jasné. Šlo o neoprávněnou střelbu. Všichni jsme to viděli. Byla to neoprávněná střelba," tvrdí právník Shaka Johnson.

 

 

Demonstrující po strážcích zákona házeli dlažební kostky a další předměty. Mnoho zraněných hlásí obě strany a policisté zadrželi desítky lidí.

 

K situaci ve městě se vyjádřil i prezident Donald Trump. "To, čemu jsem svědkem, je hrozné. Upřímně, starosta nebo kdokoliv, kdo dovolí lidem vzpouru a rabování a nezastaví je, je také naprosto hrozný," prohlásil.

 

Podle Trumpa není možné, aby protesty pokračovaly. Pokud místní úřady podají žádost, Trump jim prý pošle na pomoc federální jednotky. Vlnu protestů proti policejnímu násilí na černoších ve Spojených státech odstartovala smrt recidivisty George Floyda, kterého v květnu policisté udusili při zatýkání.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz