KALKULAČKA 80 tisíc navíc

Finta pro rodiče! Spočítejte si, jak nepřijít o vyšší příspěvek

Rodičovský příspěvek vyvolal zmatek nejen ve vládní koalici, ale také u veřejnosti. Podle premiéra Babiše by měli vyšší příspěvek pobírat kromě rodičů nově narozených dětí také ti, kteří zatím dávku nedobrali. Spočítejte si, jak si příspěvek upravit, abyste o 80 tisíc nepřišli.

Rodičovský příspěvek by se měl podle rozhodnutí vlády od příštího roku zvednout ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun. Oproti původnímu plánu se ale zvýší zřejmě pro méně rodin. Okamžitě se zvedla vlna nevole mezi rodiči dětí do čtyř let, kterým původně ČSSD příspěvek slibovala také.

 

Na nátlak rodičů premiér Andrej Babiš oznámil, že se nebude týkat jen rodin s dětmi narozenými po 1. lednu 2020, ale i těch, které mají doma dítě do čtyř let a ještě v té době příspěvek nevyčerpaly. Jak si upravit dávku tak, abyste o 80 tisíc navíc nepřišli? Spočítejte si to na kalkulačce webu Peníze.cz.

 

 

Ještě na konci minulého roku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová plánovala, že se rodičovský příspěvek zvedne pro rodiče dětí do čtyř let bez ohledu na to, zda už dávku vyčerpali, nebo ne. Teď se jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že bude vyšší příspěvek jen pro ty, kteří ho ještě neukončili.

 

 

Kalkulačka vypočítá, jak byste si měli upravit vybírání rodičovského příspěvku tak, abyste ho stále čerpali ještě 1. ledna 2020 - pokud je to samozřejmě ještě možné. Délku rodičovské dovolené a tím pádem výši rodičovského příspěvku si můžete měnit každé tři měsíce.

 

Pokud chcete rodičovskou prodloužit, nebo zkrátit, stačí poslat žádost, kterou najdete na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Formulář se dá poslat poštou i online. Při změně se od celkové částky (220 tisíc korun) odečte již vyplacená částka a zbytek se přepočítá podle požadované délky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máma na živnosťák? Co naplánovat včas a jak ušetřit
Skloubit rodičovskou dovolenou a práci? Jde to!

epa TN.cz