státní vyznamenání

Gott, Prymula, Trávníček a další. Těmto osobnostem Zeman udělí vyznamenání

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
28.10. 2020 20:01
Téma:

Tradiční ceremoniál, který se koná každoročně 28. října, se letos vzhledem k epidemii koronaviru neuskutečnil. Prezident Mioš Zeman tak ani nepředal státní vyznamenání. Pražský hrad přesto zveřejnil seznam těch, které se prezident rozhodl ocenit. Celkem se jedná o 38 osobností.

Jedním z těch, kterým se prezident rozhodl udělit vyznamenání, je zesnulý zpěvák Karel Gott. Dostane Řád Bílého lva in memoriam. Řádu Bílého lva se dočkal i epidemiolog Roman Prymula.

 

Zdravotní sestře Janě Březinové, která se z důchodu vrátila do nemocnice, aby vypomohla v těžkých časech, se Zeman rozhodl udělit Medaili Za hrdinství. Totéž ocenění dostane in memoriam i Petr Lang, pracovník vězeňské služby, který je jednou z obětí loňské střelby v ostravské nemocnici. Svým tělem tehdy chránil dceru a zachránil ji tím život.

 

 

Mezi oceněnými, kteří obdrží Medaili Za zásluhy, jsou dále například herec a dabér Pavel Trávníček, gynekolog a sexuolog Radim Uzel, zpěvák Josef (Jožka) Šmukař, fotbalový trenér a bývalý hráč Karel Brückner či herec Josef Dvořák.

 

Kompletní seznam všech vyznamenaných naleznete ZDE. Vyznamenání budou předána zřejmě až příští rok, pokud bude epidemiologická situace příznivější.

 

Minulý rok Miloš Zeman udělil 42 vyznamenání. Mezi oceněnými byl například sportovec Jaromír Jágr, herec Josef Zíma, fotograf Jan Saudek, lékař Antonín Doležal, voják Tomáš Procházka (který obdržel Medaili Za hrdinství in memoriami) či bývalý prezident Václav Klaus.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz