Domácí

Zeman se při projevu omluvil. Vyzdvihl i životy milionů lidí bez vyznamenání

Prezident Miloš Zeman ve středu večer promluvil k národu u příležitosti státní svátku. Omluvil se vyznamenaným osobnostem za to, že nemohou dostat svá ocenění už letos a vyzvihl miliony lidí, kteří sice vyznamenání nedostali, ale něco v životě dokázali.

"Před asi 14 dní jsem vás vyzýval k dodržování vládních opatření proti koronaviru, ale také jsem apeloval na to, aby byli pokutováni ti, kteří tato opatření nedodržují. Dnes se s vámi setkávám při příležitosti nejdůležitějšího státního svátku. Jeho smyslem je především oslava díla těch, kteří jsou vyznamenáni," prohlásil prezident Miloš Zeman ve svém projevu.

"Velice se omlouvám jak vyznamenaným, tak jejich rodinám, že na základě zpřísněných opatření, jsem byl nucen odsunout slavnost 28. října na příští rok," pokračoval. Pražský hrad přesto zveřejnil jména všech vyznamenaných, kteří si ocenění převezmou později.

"Dějiny jsou tvořeny lidmi, kteří v životě něco dokázali. Nejsou to jenom desítky vyznamenaných na Pražském hradě. Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebou a vidět, že tato dráha byla úspěšná," uvedl prezident.

"Vím, že existují i lidé, kteří sami nic nedokázali, ale špiní práci těch druhých," dodal.

Související obsah

Slavnostní večer na Pražském hradě bývá tradičně vyvrcholením oslav státního svátku. Miloš Zeman chtěl původně ceremoniál, i přes kritickou epidemickou situaci, zachovat, ale nakonec po konzultacích s ministrem zdravotnictví, vnitra a premiérem svůj úmysl změnil.

Původně přitom řekl, že pokud by se tradiční ceremoniál neuskutečnil, byla by to urážka státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz