KORONAVIRUS A ŠKOLSTVÍ

Lidovci: Děti musí zpět do škol! Lidé jsou rozdělení, mnohým se to nelíbí

Školy kvůli šíření koronaviru zůstávají dál zavřené
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 16:29
10.11. 2020 15:44
Téma:

Lidovci podpoří případné prodloužení nouzového stavu jen v případě, že se v následujících týdnech vrátí děti do škol. Mnozí lidé ale návrat dětí do škol nechtějí, jiní by byli naopak spokojení, kdyby se školy znovu otevřely pro všechny žáky a studenty.

Šéf krizového štábu v úterý oznámil, že bude potřeba prodloužit nouzový stav, pokud bude souhlasit Sněmovna. Lidovci jsou ochotní prodloužení nouzového stavu podpořit pouze v případě, že by se žáci a studenti prvních a druhých tříd a absolventských ročníků včetně deváté třídy vrátili nejpozději 23. listopadu do škol.

 

"Pokud se nákazová situace nebude zhoršovat a bude jako v posledních dnech, nevidíme důvod nechávat tyto žáky déle doma!" uvedl předseda strany Marian Jurečka na svém twitteru.

 

Anketa

Měli by se vrátit žáci a studenti do škol?

Hlasovalo 5871 lidí.

"Nemůžeme si dovolit prohlubovat deficit ve vzdělání. Je to hazard s budoucností. Pořád věřím, že ambicí ČR je mít vzdělané obyvatelstvo a transformovat naši pověst montovny na mozkovnu Evropy. Distanční výuka nemůže nahradit prezenční," doplnil Jurečku jeho stranický kolega Marek Výborný.


"Veřejně říkáme, že je potřeba situaci znovu vyhodnotit a připravit plán. Všichni si zaslouží jednoznačně vědět, kdy a jak se budou děti vracet zpět do škol. Ta doba, po kterou se děti učí z domova, je už neúnosně dlouhá. V zahraničí vidíme daleko větší vůli zachovat alespoň v nějakých mezích prezenční výuku. U nás bychom se měli zachovat stejně," dodal Jurečka.

 

 

Mnohým se ovšem návrh lidovců nelíbí. "Nebuďte komediant. Tady je zákaz srocování, člověk se pomalu bojí se vidět s rodinou a děti půjdou do školy, kde jich je 30 ve třídě. Pecka! A jak si představujete, že se budou chránit pedagogičtí pracovníci? Naše škola je zavřená od 30.9. Pozitivní - nemocní - učitelé i děti!" reagovala na vyjádření Marka Výborného na sociálních sítích uživatelka Teresa.

 

Jiní lidé naopak s otevřením škol souhlasí, dokonce by chtěli co nejrychlejší návrat všech žáků a studentů do škol. "Všechny školy prosím otevřít, nikoliv jen tento úzký výběr. Pro všechny ročníky je vzdělávání důležité," napsala uživatelka Karina.

 

 

"No hlavně byste měli podpořit svobodné rozhodnutí rodičů, zda za této situace dát dítě do školy chtějí anebo mají podmínky a chtějí pokračovat v domácí výuce. Rodiče jediní jsou za děti zodpovědní a znají stav a riziko své rodiny," podělila se o svůj názor uživatelka Nedy.

 

Bude potřeba požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, řekl Hamáček. Podívejte se na jeho prohlášení:

 

TN.cz