Plánovaná demolice

Hotel inspiroval Lucase k vozítku ve Star Wars, teď má jít k zemi!

Hotel du Lac v Tunisu
Zdroj: Profimedia
Hotel údajně inspiroval George Lucase k vozítku v Hvězdných válkách
Téma:

Ikonický hotel v Tunisu, kterým se měla inspirovat i série Hvězdné války, půjde zřejmě k zemi. Podle úřadů už několik let budova chátrá a byla poškozena požárem v roce 2011. Architekti a milovníci brutalismu se proti rozhodnutí vzbouřili.

Hotel du Lac, který stojí v centru hlavního města Tuniska, se proslavil díky neobvyklému tvaru. Budova připomíná obrácenou pyramidu, s každým patrem přibude několik pokojů na každé straně, píše portál CNN.

 

Tuniský hotel svým neobvyklým tvarem údajně inspiroval také režiséra a scenáristu George Lucase, když vytvářel kultovní sérii Hvězdné války. Podobný tvar mají totiž písečné pásáky (sandcrawlers) - pásová vozidla sloužící jako mobilní základny Jawů na planetě Tatooine.

 

Hotel navrhnul italský architekt Raffaele Contigiani, velkolepé otevření proběhlo v roce 1973. Mezi klienty v době největší prosperity patřil třeba i zpěvák James Brown. Sláva ale brzy pominula a v roce 2000 byl hotel uzavřen.

 

 

GALERIE: Hotel du Lac v Tunisu

1
/
3
Zdroj: Profimedia
Hotel du Lac v Tunisu - 2

 

Od té doby budova, kterou tvoří 416 pokojů, chátrá. V roce 2011 tehdejší tuniský prezident Zine El Abidine Ben Ali prodal pozemek firmě Lafico, kterou ovládala libyjská vláda. Ve stejném roce část hotelu vyhořela a nebylo jasné, co s ním bude dál.

 

 

Teď se zřejmě dlouhý příběh nejistoty chýlí ke konci. V únoru architekt a aktivista Sami Aloulou v tuniském radiu oznámil, že se chystá demolice hotelu. Okamžitě se zvedla vlna nevole mezi odborníky i milovníky neobvyklé architektury.

 

 

Městský úřad v Tunisu se snažil uklidnit vášně prohlášením, že dosud nepřijal žádost o demolici a ani žádné povolení neudělil. Podle Alouloua ale jde jen o otázku času, než slavný hotel půjde k zemi. Společnost Lafico, která ho vlastní, má prý už připraveno 12 možností, jak využít prostor místo něj.

 

"Boj stále pokračuje," prohlásil Aloulou, který také spolupracuje se skupinou Edifices et Memoires (Budovy a vzpomínky). Její členové se snaží demolici zabránit všemi dostupnými prostředky. Spustili petici, plánují oslovit George Lucase a chtějí zažádat o zapsání hotelu na seznam památek UNESCO.

epa TN.cz