nebezpečné bakterie

Hřiště s míčky představují pro děti smrtící nebezpečí, zjistili vědci

Dětský koutek s míčky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Vědci varují před dětskými koutky s míčky - zaměřili se na ně při svém výzkumu a zjistili, že se to tam jenom hemží nejrůznějšími nebezpečnými mikroby. Důvodem je špatná údržba těchto hřišť, která nejsou mnohdy dezinfikována po celé týdny.

Zákeřné mikroby mají v dětských kolektivech pré - a pro hrací koutky naplněné míčky to evidentně platí dvojnásob. Tvrdí to výzkumníci z americké univerzity v Georgii, kteří se zaměřili na šest hřišť tohoto typu a výsledky je velmi znepokojily.

 

V každém z nich totiž našli potenciálně smrtící bakterie, kterými se to tam jenom hemžilo. Prostory nebyly dostatečně udržovány a dezinfikovány, takže mikroby měly ideální podmínky pro množení. V koutcích s míčky vědci odhalili hned devět druhů životu nebezpečných bakterií, včetně těch, které mohou způsobit meningitidu, pneumonii či septikemii.

 

"Mezi čištěním prostorů mohou uběhnout dny či týdny, což umožňuje mikroorganismům hromadit se. Koutky s míčky jsou často zaneseny viditelnými nečistotami, zvratky, výkaly nebo močí," uvedli autoři studie z University of North Georgia.

 

 

Příkladem bakterie, které vědci na hřištích objevily, je Acinetobacter lwofii, která způsobuje pneumonii, meningitidu, infekce kůže a močových cest nebo septikemii. Dalšími odhalenými bakteriemi jsou například Staphylococcus hominis, která způsobuje infekce krevního oběhu, a  Streptococcus oralis, která je původcem endokarditidy nebo syndromu toxického šoku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz