Epidemie v nemocnici

Hygienici vědí, z čeho pacienti měli salmonelózu! Udělí pokutu

Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Zdroj: TV Nova
Epidemie salmonelózy propukla ve zlínské nemocnici
Téma:

Hygienici už vědí, co způsobilo epidemii salmonelózy ve zlínské Baťově nemocnici. Bakterii potvrdili v odebraném vzorku kuřete s rýží, které dostali pacienti 14. března k obědu. Nakazilo se celkem 68 lidí.

"Epidemiologickým šetřením bylo zjištěno, že všichni nemocní byli exponováni společnému vehikulu nákazy, které bylo podáváno na oběd dne 14. 3. 2019," informovala Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice (KHS) Zlínského kraje.

 

Bakterie Salmonella enterididis byla v odebraném vzorku kuřete s rýží. Nález byl identický s tím od nemocných lidí. Salmonelózou se nakazilo celkem 68 lidí - 38 pacientů a 30 zaměstnanců nemocnice. Epidemie propukla v polovině března.

 

Nemocnice už rozhodnutí hygieniků obdržela a má ještě několik dní (15 dní od doručení) na to, aby proti němu podala námitky. Ty pak znovu KHS posoudí a udělí zlínské nemocnici sankci. Pokuta může dosáhnout až výše tří milionů.

 

 

 

Hygienici okamžitě po propuknutí epidemie nařídili dezinfekci kuchyně a skladu a také likvidaci zmražených kuřecích stehen, ze kterých byl připraven oběd. Nejvíce nemocných pocházelo z gynekologicko-porodnického oddělení a pediatrie. Pacienti strávili několik dní v karanténě.

 

Kromě hygieniků se případem zabývá také policie, která přijala trestní oznámení na neznámého pachatele. Vinikům epidemie by v případě prokázání hrozily až tříleté tresty. Na nákazu nejvíce doplatily matky a novorozené děti, které byly několik dní odloučeny.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Strašák salmonela: Jak se nemoci vyhnout?
Listerióza a další zažívací infekce: přehled těch nejčastějších

epa TN.cz