Soukromí uživatelů

Instagram vyšetřují kvůli soukromí dětí, zveřejňoval jejich údaje

Instagram - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
19.10. 2020 14:52
Téma:

Společnost Facebook vyšetřují kvůli její sociální síti Instagram. Ta prý porušila právo nezletilých uživatelů na soukromí, když na profilech zveřejňovala jejich e-mailové adresy nebo telefonní čísla. Mohlo by jít o porušení Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Instagram je opět v hledáčku úřadů kvůli soukromí uživatelů, tentokrát těch nezletilých. Irská komise pro ochranu osobních údajů spustila hned dvě na sobě nezávislá vyšetřování, informovala agentura AP.

 

Není to náhoda, v irském Dublinu má společnost Facebook, která sociální síť Instagram provozuje, svoje evropské ústředí. Vyšetřovatelé vidí problém v tom, že se na profilech milionů nezletilých uživatelů zobrazovaly jejich kontaktní údaje a nedaly se zneviditelnit.

 

Týkalo se to takzvaných profesionálních účtů, na které si děti Instagram přepínaly, aby viděly statistiky svých příspěvků. Právě na těch nebylo možné skrýt e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Na klasických účtech přestala společnost výsledky příspěvků zobrazovat kvůli neblahým dopadům na psychiku uživatelů.

 

Zástupci Facebooku se nechali slyšet, že jsou s komisí v "úzkém kontaktu" a snaží se vyhovět veškerým požadavkům.

 

 

"Komise dlouhodobě sledovala stížnosti jednotlivých uživatelů a zaznamenala obavy týkající se zpracovávání osobních údajů dětských uživatelů Instagramu, které vyžadují hlubší prošetření," uvedl šéf úřadu ochrany osobních údajů Graham Doyle.

 

Facebook už na výtky o soukromí nezletilých uživatelů Instagramu zareagoval a rovněž profesionální účty umožňují zvolit si, jaké informace se na profilu zobrazí a jaké ne.

 

Jestliže se podezření na porušení GDPR potvrdí, společnosti bude hrozit pokuta ve výši čtyř procent ročního obratu nebo 20 milionů eur, v přepočtu přes 546 milionů korun. Otázkou zůstává, zda by se pokuta počítala z celosvětového obratu, který přesahuje 1,6 bilionů korun. Pokud ano, Facebook by musel zaplatit více než 65 miliard korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz