problémy v íránu

Policie v Íránu zadržela členy výpravy Tatra kolem světa. Mohl za to dron

Expedice Tatra kolem světa
Zdroj: Profimedia
Tatra, kterou pětičlenný tým objíždí svět
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
6.6. 2020 15:58
Téma:

Expedice Tatra kolem světa 2, která odstartovala začátkem tohoto roku a která má za cíl urazit statisíce kilometrů napříč celým světem, se zasekla v Íránu. Posádku tatry tam zadržela policie, když natáčela dronem na místě, kde je to zakázané. Situace se ale naštěstí brzy vyjasnila a Češi byli propuštěni.

"Ráno se posádka tatry probudila a chvíli na to přijela policie a z místa noclehu je poslala pryč. Kluci tedy popojeli, a to k místu, které stálo za zaznamenání. Proto vyletěli s dronem," stálo na facebookové stránce Tatra kolem světa 2 v sobotu odpoledne. Policie ale nebyla daleko a členy expedice zadržela.

 

"Celou posádku odvedli na policejní stanici. Nyní jsou kluci ve vojenském zařízení, každý sám v různých místnostech. Nikdo se s nimi nebaví, a tak nic neví. Čekáme na více informací, jakmile Marek (vedoucí expedice, pozn. redaktora) bude opět moci vytáhnout telefon a popsat aktuální dění," informovala facebooková stránka.

 

Situace se naštěstí brzy vyřešila. "Zastupitelský úřad v Teheránu je s expedicí v kontaktu již několik týdnů, o dnešním zadržení naši kolegové z ambasády rovněž ví, a to přímo od členů expedice, kterým byli připraveni poskytnout konzularni pomoc. Po výslechu na policii byli naštěstí zadržení Češi propuštěni a mohou pokračovat v cestě," uvedla Mariana Wernerová z tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 


 

 

Marek Havlíček, který expedici vede, pro Radiožurnál řekl, že se s dalšími členy probudil u Araratu na íránské hranici. Že se nacházejí blízko přehrady v oblasti, kde se nesmí létat. "Policisté s námi jeli asi 25 kilometrů k velké, ostnatým drátem obehnané policejní stanici," popsal dramatickou situaci.

 

 Expedice byla podle tajemníka Českého velvyslanectví v Teheránu Lukáše Gavendy vyrována před používáním dronu. Na své vojenské základny a další strategické cíle je Írán velmi citlivý.

 

Výprava Tatra kolem světa 2 se inspirovala stejnojmennou expedicí uskutečněnou v letech 1987 až 1990, v rámci které pětičlenný tým projel tatrou 67 států. Nová expedice odstartovala v únoru 2020 s cílem projet tatrou 69 zemí během tří let.

TN.cz