Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 7. 2015
Galerie Islámský stát se blíží!

ISIS má základnu v Evropě, jen 300 km od chorvatských letovisek

Ošve - výcvikový tábor ISIS v Evropě - 4
Zdroj: Profimedia

Vrazi z Islámského státu jsou nám blíž, než jsme si mysleli! V obci Ošve v centru Bosny a Hercegoviny zřejmě budují výcvikový tábor. Nad domy dokonce vlají černé vlajky Islámského státu symbolizující zkázu a utrpení.

Ve vesničce Ošve na pomezí mezi srbskou a bosenskou částí Bosny a Hercegoviny žije je necelá stovka obyvatel. Z bezmála pěti set obyvatel, kteří v obci žili v 80. letech, většina odešla v 90. letech během války. Teď se ale do vesnice začínají stěhovat noví obyvatelé a ti starousedlíky pořádně děsí.

 

Britský list Daily Mirror totiž odhalil, že pozemky v malé vísce zkupují lidé, o kterých tajné služby vědí, že v Sýrii bojovali nebo stále bojují na straně radikálů z Islámského státu. Pozemky si v Ošve koupil třeba Harun Mehicevič, který z Bosny utekl v 90. letech během války. Nyní patří k předním osobnostem australského podsvětí a netají se sympatiemi a podporou radikálním islamistům. Pozemky v obci vlastnil i Izet Hadžič, kterého kvůli podpoře teroristů zatkly bosenské zpravodajské služby.

 

Ves leží asi 100 km od hlavního města Bosny a Hercegoviny Sarajeva. K populárním turistickým letoviskům v Chorvatsku, kam každý rok míří tisíce Čechů, je to jen 300 kilometrů. Vesnice je velmi odlehlá. Domy, které zřejmě teroristé vlastní, stojí na kopci, kam vedou pouze úzké klikaté cestičky. Ať v domech bydlí kdokoliv, každou blížící se návštěvu uvidí s velkým předstihem.

 

14

GALERIE: Ošve, výcvikový tábor ISIS v Bosně

Zdroj: Profimedia

Ošve - výcvikový tábor ISIS v Evropě - 3

Hodnocení:

 

Reportér Daily Mirroru ve vesnici viděl obyvatele nosící tradiční muslimské oblečení. Fotit se je ale neodvážil. "Měli bychom hned odjet, naše přítomnost tady je podezřelá," varoval jej místní průvodce a překladatel. "Je to krásné místo, ale také hodně nebezpečné. Místní hrozby nemůžete podceňovat. Pokud by viděli fotoaparát, rozpoutali by peklo."

 

Islamisté se dokonce nebojí vyvěsit v Ošve své vlajky a to i přesto, že právě vlajka Islámského státu namalovaná na plotě jednoho z domů před pár týdny vedla bosenskou tajnou službu k zásahu ve vesnici Gornja Maoca. Ale nad domy v Ošve zatím vlajky ISIS vlají.

 

 

Místní potvrzují, že z toho, co se v Ošve děje, mají velký strach. "Často se z lesů ozývá střelba. Trvá to hodně dlouho a opakuje se to každý týden. Nevím, co tam dělají. Jestli je to třeba výcvik nebo co, ale děje se to pravidelně," prozradil jeden z místních obyvatel, který si nepřál být jmenován.

 

 

Podle informací místních tajných služeb už odešly bojovat do Sýrie stovky Bosňanů a to včetně 36 žen, které s sebou vzaly 25 dětí. Padesátka džihádistů se prověřena boji v Sýrii vrátila domů a zřejmě předává zkušenosti novým bojovníkům.

 

Přirozeně kromě výcviku dalších bojovníků pro válku v Sýrii reálně hrozí, že teroristé využijí novou základnu v Evropě k útokům na západ od bosenských hranic. Zbraně mohou bohužel v balkánské zemi získat velmi snadno.
 

vbo TN.cz