lyžování ve volném terénu

Jak hledat v lavině a skvěle fotit? To vás naučí na FreerideFestu!

Freeride festival - 14
Zdroj: Štěpán Hrubý
Freerider Robin Kaleta těsně po zahájení Freeride festivalu v rakouském Bad Gasteinu
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
3.4. 2019 15:19
Téma:

Jste milovníci hor, prašanu a hlavně jízdy ve volném terénu? Pak právě pro vás je určená akce Freeride Festival, kterou každý rok pořádá parta nadšenců v čele s Robinem Kaletou v rakouských alpách. Letos se festival konal na konci března v rakouském středisku SportGastein a i přes skoro jarní počasí se všechno vydařilo.

Freerideři Robin Kaleta, Lukáš Bilko, Aleš Frydrych, Pavel Božák, boulařka Nikola Sudová, úspěšný a uznávaný fotograf Ján Tekel a mnoho dalších. Ti všichni byli přítomní na Freeride festivalu 2019 v Bad Gasteinu. Na místě se konalo mnoho různých zajímavých workshopů pod vedením zkušených jezdců a záchranářů. A všechno jste si mohli vyzkoušet a zapůjčit zcela zdarma!

 

Vybírat bylo opravdu z čeho: Freeride, záchrana z laviny, technika lyžování, sportovní focení, freestyle lyžování a snowboarding, skialp, splitboarding, nebo jízda v boulích. Na své si tak přišli opravdu všichni.

 

GALERIE: Freeride Festival Bad Gastein

1
/
19
Zdroj: Štěpán Hrubý
Freeride festival - 1 ; Centrum Freeride festivalu bylo u spodní stanice lanovky ve středisku SportGastein

 

Na místě bylo samozřejmě možné si zapůjčit a pořádně otestovat všechno potřebné vybavení pro lyžování ve volném terénu – jak lavinové baťohy se systémem ABS, lopatky, sondy, tak i všechny možné druhy lavinových vyhledávačů a samozřejmě lyže a také splitboardy (snowboard, který se dá rozdělit na dvě "lyže“, po kterých se stoupá na vrchol kopce, jako na skialpech – nahoře je opět sesazen do jednoho prkna).

 

Redaktor TN.cz na místě absolvoval také základní výcvik pro vyhledávání zavaleného člověka v lavině. Záchranář Jakub Škoda z Horské služby podrobně vysvětlil všem účastníkům systém pádu laviny, popsal jednotlivá místa v lavině a následně i ukázal, jak se v lavinovém poli nejefektivněji pohybovat, aby byla šance na nalezení zasypaného kamaráda co největší.

 

 

Celý workshop probíhá samozřejmě přímo v terénu na sněhu, Jakub na speciální dece ukazuje schéma laviny, vysvětluje podrobně jak správně pracovat s lavinovým vyhledávačem (takzvaným pípákem) – jak první lokalizaci, tak finální zaměření hledaného člověka. A když už víte, kdy by měl zasypaný člověk být, musíte zvolit správný postup jeho vykopávání, aby se vám podařilo ho dostat co nejdříve ven – všechno má své zákonitosti, které obyčejnému lajkovi uniknou, ale po odborném výkladu od záchranáře, je jasné, že mají svou váhu a logiku.

 

 

Po vytažení záchranář také ukazuje základní úkony první pomoci, jak se o člověka vytaženého z laviny co nejlépe postarat a na závěr dodává důležitou větu: "Pamatujte si, že život člověka, který zachraňuje, je vždy nad životem toho, kdo je zachraňovaný. Pokud byste se při záchraně vystavovali velkému nebezpečí, ohrozili svůj život, tak se seberte a jeďte do bezpečí.“

 

Na festivalu je ale samozřejmě mnoho prostoru i pro zábavu. Druhý den se například konal závod, do kterého se mohli přihlásit úplně všichni. Soutěží se samozřejmě v jízdě ve volném terénu a mnoho závodníků pro tuto výjimečnou příležitost zvolilo velmi stylové oblečení.

 

Pokud vás akce zaujala, můžete se zúčastnit příští rok, nebo si vybrat z dalších výletů pod vedením zkušených freeriderů a horských vůdců zde.

TN.cz