Vaše téma

S romskými dětmi musí být zacházeno jinak, prohlásil Křeček

Hostem pořadu Vaše téma byl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Ten mluvil nejen o svých sporech s ombudsmankou Annou Šabatovou, ale i o integraci Romů do české společnosti. Podívejte se, jaké na to má názory Stanislav Křeček.

Už dva roky je ve funkci zástupce veřejného ochránce lidských práv. Několikrát na sebe za tu dobu upozornil kontroverzními výroky. Nyní si ho moderátorka Klára Brunclíková pozvala do pořadu Vaše téma.

 

V pořadu došlo samozřejmě došlo i na odlišné názory, které má Křeček s ombudsmankou Annou Šabatovou. A ačkoliv mají spolupracovat, tak se zástupce ombudsmanky právě s ombudsmankou často neshodne. Podle Křečka to ale není žádný problém. "Naše spolupráce je dobrá, já jen někdy vyjádřím odlišný názor. Jiný právní názor mezi právníky není považován za žádnou zradu, naopak si myslím, že to přispívá k autoritě toho úřadu," uvedl Křeček v pořadu Vaše téma.

 

Anketa

Je pozitivní diskriminace menšin v pořádku?

Hlasovalo 1761 lidí.

 

Z velké části se v pořadu také mluvilo o začleňování Romů do společnosti. "Mluvíme o integraci Romů. Ale nikdo se jich neptá na jejich názor, jak to má být. Ptáme se jich, jak mají být začleňováni? To je jeden problém. Ten druhý je, pokud máme spravit situaci, že musíme začít u dětí. Musíme je jinak připravovat do školy, vytvořit jim jiné podmínky. Začneme-li to dělat, tak jsem jinými ochránci práv napadeni, že je segregujeme," prohlásil Křeček.

 

"Ale ne každé jiné zacházení je segregace. Ale jak s nimi nezacházet jinak, když oni to potřebují. Když jdou do školy, neumí pořádně česky, tak snad každý pochopí, že s ním musí být zacházeno jinak, protože je to v jejich prospěch a to musí každý pochopit," dodal.

 

 

Stanislav Křeček je bývalý poslanec a od roku 2013 zástupce Veřejného ochránce práv. Má vystudovaná práva, ale působil v mnoha dělnických profesích. Dlouhá léta byl i předseda Sdružení nájemníků ČR.

TN.cz