Vaše téma

Rakovinu poznáte podle různých znaků i doma, prozradila lékařka

Statistiky mluví neúprosně. Ročně lékaři v Česku zjistí 83 tisíc případů rakoviny. A na tuto nemoc umírá ročně 27 tisíc Čechů. Je možné tato čísla snížit? O tom se mluvilo v diskuzním pořadu Vaše téma.

Klára Brunclíková si tentokrát pozvala do pořadu Vaše téma lékařku z Fakultní nemocnice v Motole. Doktorka Kateřina Kubáčková se specializuje právě na neobvyklé druhy rakoviny a je zástupkyní přednosty onkologické kliniky pro vědu a výzkum.

Jsou Češi ohroženi rakovinou více než jiné národy? Vyskytují se zde některé speciální druhy rakoviny, které jinde nejsou? V čem se liší léčba běžných druhů onkologických nemocí od neobvyklých? Jak by se mohla zlepšit prevence v boji proti rakovině? Nejen o těchto tématech se hovořilo v úterním vydání pořadu Vaše téma, který jste mohli sledovat na TN.cz.


"Ve všech vyspělých zemích včetně Česka přibývá obézních lidí, hlavně těch mladých. A to souvisí se špatnými stravovacími návyky, kdy chybí zelenina a přebývají tuky," popisuje lékařka.


A pokud jde o rakovinu, která u nás nebezpečně bují, dobrým prvním krokem je návštěva obvodního lékaře, který nás dobře zná.


"Rakovinu mohou signalizovat i takové věci jako je dlouhodobý chrapot, náhlé zácpy nereagující na léky, krev ve stolici nebo náhlé rychlé hubnutí," vyjmenovává Kubáčková. Obecně se ovšem dá říct, že velmi často si lidé za rakovinu mohou sami nezřízeným životním stylem.


Nádorová onemocnění se samozřejmě mohou šířit v rodině kvůli genům, ale jde o velmi komplikovaný proces, kdy záleží mimo jiné na pohlaví, druhu rakoviny u příbuzných a dalších faktorech.


"S rakovinou dokáže dobře bojovat i náš imunitní syystém. Sama jsem byla svědkem toho, že pacient s lymfomem dostal vážnou infekci a vybuzený imunitní systém skoro jako zázrakem zlividoval i většinu nádorových buněk," zavzpomínala na svou praxi lékařka.


Kateřina Kubáčková je skeptická k alternativní léčbě rakoviny, ale uznává, že v momentě, kdy nemůže klasická medicína pacientovi pomoct, může zkusit i léčitele. Ale ze své praxe si prý nepamatuje případ, kdy by léčitel v léčbě uspěl.


Za mýty lékařka považuje řeči o tom, že barvy na vlasy, antiperspiranty nebo další kosmetika zvyšují riziko onemocnění nádorovým onemocněněním. "Mýtus je i to, že ženy s menšími prsy mají menší riziko výskytu rakoviny. To souvisí spíš se strukturou prsu," komentuje pověru Kubáčková.


Dobrou zprávou je alespoň to, že i když nádorů v populaci v posledních letech přibývá, lékařům se zatím daří zvyšovat šance pacientů na přežití a vyléčení. "Zatím nejčastěji umíráme na choroby srdce a cév, ale prognózy ukazují, že za deset až dvacet let nádory choroby oběhové soustavy předstihnou.


Kateřina Kubáčková zastupovala Česko ve Výboru pro léky pro vzácná onemocnění při Evropské komisi a je zástupcem ČR ve Výboru expertů Evropského společenství pro vzácná onemocnění.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Rána pro zpěvačku Taylor Swift: Maminka má rakovinu

Bartoška o léčbě rakoviny a o chemoterapii: Hulím dál!

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz