2000 let starý

Je na desce první vyobrazení Ježíše Krista? Vědci věří, že ano!

Tvář Ježíše Krista
Zdroj: Profimedia
Starověké olověné desky zobrazují nejstarší portrét Ježíše Krista. Ilustrační foto
Téma:

Vědci prokázali, že starověké olověné desky, které zobrazují nejstarší portrét Ježíše Krista, jsou pravé. Desky jsou 2000 let staré a pocházejí z období jeho života.

Kovové desky, které připomínají kroužkovou vazbu, odkazují na Krista a jeho učedníky. Vědci je nalezli v roce 2008 v Jordánsku. Jejich objevení bylo oficiálně oznámeno až v roce 2011. Nové testy podle historika Davida Elkingtona nyní potvrdily jejich stáří a tedy i pravost.

 

GALERIE: Tvář Ježíše Krista

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Tvář Ježíše Krista - 1

 

Testována byla řada faktorů, jako radioaktivita, koroze a oxidace. Profesoři Roger Webb a Chris Jeynes z University of Surrey prokázali, že kov destiček je shodný s olovem starým dva tisíce. Destičky navíc neobsahují radioaktivní polonium, které je v moderních vzorcích olova.

 

Ačkoli na Krista odkazují i jiné texty mimo evangelia, například od římského spisovatele Tacita, tyto desky podle všeho jsou nejstarším a jediným existujícím hebrejsko-křesťanským dokumentem. Na deskách je zřejmě první vyobrazení Ježíše.

 

Jazyková analýza desek dokazuje, že jsou psány v paleohebrejském písmu. Odborníkům se je podařilo přeložit. Desky jsou pokryty osmicípými hvězdami, které symbolizují příchod mesiáše a zmiňují jméno Ježíš. Obsahují ale také jména apoštolů Jakuba, Petra a Jana.

 

 

Podle Elkingtonovy analýzy textů byl Ježíš stoupencem židovské sekty, která má tradici v dobách krále Davida. Ježíš uctíval mužsko-ženského Boha v Šalamounově chrámu a chtěl chrám i obonovit. "Chtěl vrátit zpátky to, co bylo ztraceno předchozími reformami," řekl pro deník The Daily Mail.

 

V Bibli se o Ježíšovi hovoří jako o tesaři, ale destičky naznačují, že mohl být zručným rukodělným umělcem, který vyráběl podobné desky.

Související témata:
has TN.cz