cenová válka

Jezdí moc levně, tvrdí RegioJet. Zažaloval kvůli tomu FlixBus

Téma:

V Česku opět zuří válka autobusových dopravců. Společnost RegioJet zažalovala konkurenční FlixBus. Ten prý jezdí za podnákladové ceny a snaží se vytlačit konkurenci z trhu. FlixBus se brání tím, že ceny má v souladu s nastavením hospodářské soutěže a neplýtvají penězi za služby navíc.

Spor domácího RegioJetu s mezinárodním FlixBusem se rozhořel kvůli ceně jízdného. Žlutý RegioJet tvrdí, že zelený dopravce jezdí za ceny pod těmi nákladovými.

 

"Udělali jsme studii, která porovnala náklady, které známe, a ta potvrzuje, že ceny, které FlixBus má, tak dosahují kolem 55 % nákladů," řekl pro TV Nova mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

 

"My nenabízíme personál nebo kávu a špunty. Každá vatička do uší stojí nějaké koruny a promítají se do jízdenky, takže jsme přesvědčeni, že výpočet nákladovosti nemůže vycházet z dobrých předpokladů, dokud neznáte všechny reálie, což RegioJet nezná," odmítá nařčení ředitel FlixBusu pro Česko a Slovensko Pavel Prouza.

 

Podle RegioJetu jde o nekalou soutěž. Cestující jezdí zelenými autobusy podle něj také levně už příliš dlouho, přes rok. Zatímco žlutým autobusem se dostanete z hlavního města do Brna za 179 korun, ten zelený vás dopraví za 79 korun. Společnosti se tak dohadují, zda tato částka může náklady za více než 200kilometrovou trasu pokrýt.

 

"Ta cena se zdá, že je samozřejmě nízká. Obzvlášť když uvážíme, že ceny pohonných hmot rostou," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda. Spor ale rozsekne až soud.

 

 

"Historicky tam, kde nakonec ukořistil vítězství jeden hráč, tak hrozí to, že teď jak jezdí za levno, tak by jezdil draze. Protože už by neměl konkurenci," varuje Kovanda.

 

RegioJet, ještě jako Student Agency, přitom používal podobné metody, jak vytlačit konkurenci. V roce 2005 v Liberci zakázali žlutým autobusům vjezd na nádraží. Autobusy pak nabíraly cestující různě po cestě. To lidem pak kompenzovala společnost sníženou cenou a na trase Liberec - Praha cestující jezdili za pouhou korunu. V roce 2007 podobně firma bojovala s jiným dopravcem mezi Brnem a Prahou a od antimonopolního úřadu za to dostala vysokou pokutu.
 

vbo, Simona Šimková TN.cz