Cestování

Kam na dovolenou. Tohle jsou země, do nichž se v létě nejspíš podíváme!

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 15. 5. 2020
Téma:

Destinace, kde budeme moci s největší pravděpodobností trávit letošní dovolenou, jsou Slovensko, Rakousko a Chorvatsko. Už během příštího týdne by úřady mohly dojednat podmínky otevření hranic s jednotlivými státy. Turisté však podle všeho budou potřebovat negativní test na koronavirus.

Chorvatsko a Slovinsko

 

Chorvatsko potichu rozhodlo o otevření hranic a podmínkou pro vstup je například to, že podpoříte tamní hospodářství - potřebujete tedy doklad o rezervaci ubytování. Možný je už i tranzit přes Slovinsko.


V případě Chorvatska to zatím vypadá, že by tam Češi ani nemuseli předkládat negativní testy na Covid-19 - přesné podmínky si ale premiéři Česka a Chorvatska dojednají v příštím týdnu.

 

Rakousko a Slovensko

 

S ostatními zeměmi jednání stále probíhají. Nejdál jsou s Rakouskem a Slovenskem. "Tam je plán, že bychom teoreticky mohli 8. června otevřít hranice," říká premiér Andrej Babiš (ANO).

 

 

Podmínky by se mohly dojednat už během příštího týdne - s největší pravděpodobností ale bude možné vycestovat jen s negativním testem na koronavirus.

 

Řecko, Bulharsko, Pobaltí, Polsko

 

"V případě Pobaltí vidíme, že mezi sebou již hranice otevírají, chceme jednat s Polskem," vysvětluje ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) také vede jednání s Bulharskem a vyjednává se i s Řeckem, kam se v srpnu chystá i český premiér. I do Řecka ale bude možné jet pouze s dokladem o bezinfekčnosti. Chorvatsko ho ale nevyžaduje, což například ministryně Dostálová považuje za problém. Podle epidemiologa Romana Prymuly by měly unijní státy postupovat jednotně.

 

"Ty země by se měly dohodnout na podobných podmínkách, jinak nedává logiku, abych já jel někam na dovolenou a projížděl jsem několika zeměmi a na hranicích jsem musel předkládat tady test dva dny starý, tady tři dny starý, tady čtyři dny starý," má jasno Prymula.

 

 

"To, jaké podmínky si nastaví ostatní země pro cestu k nim, je především na nich, ale budeme se snažit, aby ten přístup byl koordinovaný, abychom ty podmínky měly sladěné," přizvukuje premiér Babiš.

 

Podle českého ministra zahraničí se mají turisté připravit na to, že letošní dovolená bude jiná, než na jakou byli doposud zvyklí. "Například se přikročí k tomu, že jsou oddělována lůžka na plážích, v restauracích jsou stoly oddělovány plexiskly, pro turistické skupiny mohou být pravidla, to všechno je s řadou otazníků," upozorňuje Petříček.

 

Většina Čechů se na dovolenou do zahraničí nechystá. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

 

Jan Papež se vyjádřil k průzkumu TV NOVA, kam Češi letos pojedou na dovolenou:

Související témata:
pez TN.cz