vše o cestovních dokladech

Kam stačí občanka a kde potřebujete pas? PŘEHLED ZEMÍ

Pomalu se blíží doba letních dovolených. Než se ale vydáte vstříc plážím, ověřte si, které cestovní doklady budete potřebovat a jestli vám platí ještě dostatečně dlouhou dobu. Jinak se totiž může stát, že vaše prázdniny skončí už na hranicích.

Od chvíle, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, je pro Čechy cestování daleko jednoduší. Nejenže na cestách po Evropě nepotřebujete cestovní pas, ale často po vás na hranicích nikdo nechce ani občanský průkaz. Do kterých zemí stačí občanka, kde už musíme mít pas a kde po nás vyžadují dokonce vízum?

 

Cestování na občanku

Češi, jako občané Evropské unie, nemusí při překračování státních hranic v rámci schengenského prostoru předkládat ani cestovní pas, ani občanský průkaz. Přesto se ale doporučuje mít jeden z těchto dokladů u sebe pro případ, že byste museli prokázat svou totožnost.

 

"Země schengenského prostoru mohou přijímat vlastní vnitrostátní opatření, která mohou občanům například ukládat povinnost mít u sebe doklad totožnosti nebo pas při pobytu v dané zemi," upozorňuje web europa.eu.

 

 

V tabulce najdete přehled zemí, kde vám ke vstupu stačí platný občanský průkaz:

 

Než se vydáte do země, která není členem EU ani Schengenu, ověřte si, jestli tam zrovna váš typ občanského průkazu "berou". Týká se to zejména občanky bez strojově čitelných údajů. Zároveň si zkontrolujte, do kdy vám doklad platí - v některých státech totiž musí platit ještě tři měsíce po plánovaném opuštění země.

 

Všechny požadavky jednotlivých zemí zjistíte dotazem na příslušná velvyslanectví, případně dotazem na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

 

Potřebuje dítě při cestě do zahraničí vlastní cestovní doklad? Dozvíte se na další straně

 

1
2 3 4 5
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz