ÚAMK

Neriskujte pokutu! 7 předpisů jiných v Německu než u nás

Neriskujte pokutu! 7 předpisů jiných v Německu než u nás
Zdroj: Thinkstockphotos

Blíží se čas, kdy se budeme vydávat na delší jarní nebo letní cesty po Evropě a velmi často část naší trasy povede po německých dálnicích. 7 rad, co je na nich povoleno, a naopak zakázáno, připravili odborníci Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ve spolupráci s německým partnerským autoklubem ADAC.

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, musíte mít na paměti, že zde mohou platit jiné dopravní předpisy než v Česku. Neriskujte zbytečně pokutu a přečtěte si, jaká pravidla platí v Německu.

 Záchranná ulička

Jakmile se vytvoří kolona na dálnici, je povinností myslet a také se připravit na to, jak rychle vytvořil nouzový jízdní pruh. A to takový, aby na dvouproudé dálnici vozidla záchranné služby projela ve středu. Na silnici se třemi nebo více jízdními pruhy se vytváří nouzový pruh mezi levým a ostatními jízdními pruhy. Kdo pravidlo poruší, může očekávat minimální pokutu od 20 eur.

Použití krajnice

Bez ohledu na to, jak je dálnice zablokována, je jízda v odstavném pruhu zakázána. Dokonce i ti, kteří použijí krajnici, aby rychleji dojeli na odpočívadlo, riskují pokutu 75 eur a jeden bod. Naopak existuje na německých dálnicích jedna výjimka - světelnými tabulemi nad dálnicí může být otevřen při zácpách odstavný pruh jako přídavný.

Pokud jde o zastavení v odstavném pruhu, je to možné výhradně jen při havárii anebo poruše. Za každé jiné situace je stání na krajnici zakázáno. Za zastavení je pokuta 30 euro. Při parkování je to ještě více - 70 eur a ztráta jednoho bodu.


Související obsah

Vystoupit na dálnici?

Podle pravidel silničního provozu (§ 18, odst. 9, věta 1) takové počínání není dovoleno, a to ani v případě dopravní kolony. Pohyb osob po dálnici je povolen pouze v případě dopravní nehody. Porušení se trestá základní pokutou 10 euro.

V případě, že je provoz na dálnici uzavřen po dlouhou dobu a policie podá informaci o omezení provozu, je samozřejmě možné protáhnout si nohy. Ani za této situace se to nerovná povolení procházet se po vozovce. V žádné z těchto situací nelze samozřejmě ani bránit průjezdu záchranářů.


Předjíždění vpravo

Známé podjíždění na dálnici je v Německu velmi závažným dopravním přestupkem, za který hrozí běžně pokuta 100 a více euro, stejně jako ztráta bodu. Výjimkou je pouze situace, kdy vinou dopravní situace rychlejší levý pruh buď zcela stojí nebo jede maximálně 60 km/h. Pak je možné jet v pravém od něj pruhu rychleji, maximálně ale jen o 20 km/h a tedy předjíždět vozy v levém pruhu.

Couvání a otáčení se

Couvání nebo dokonce otáčení se na dálnici je samozřejmě nemyslitelné. Nic takového není povoleno. O závažnosti daného přestupku svědčí i fakt, že základní pokuta za daný přestupek činí 200 eur. Výjimku tvoří jen situace, kdy takový povel vydá na místě policie.

Související obsah

Telefonování

Naprostou samozřejmostí je zákaz telefonování za jízdy, což v řadě míst na německých dálnicích kontrolují kamery. Dokonce i v dopravní koloně je telefon přísně zakázáno používat bez hands-free. Jedinou výjimkou je situace, kdy vůz stojí v koloně a má vypnutý motor, vzhledem k dlouhému čekání. Ve všech ostatních situacích je výše pokuty od 60 eur a ztráty jednoho bodu výše.


Průjezd motocyklu za dopravní zácpy

Motocyklisté nemají oprávnění ani v případě stojících kolon projíždět na dálnici mezi nimi. Takové konání se trestá pokutou ve výši 100 eur a odebráním jednoho bodu. Samozřejmě je možné míjet kolonu v levém pruhu, ale ve většině případů nebudou mít, vzhledem ke stojícím vozidlům také v levém pruhu, dostatek prostoru, aby udržovali bezpečnou vzdálenost od kolony. Proto se ani toto nedoporučuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÝ NÁPAD: Mladík vymyslel, jak snadno ušetřit za placené parkování! Tohle nikdy nedělejte

SPADLA KLEC: Jágrova Veronika musí v Americe zaplatit tučnou pokutu! Jakého činu se dopustila?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz