Nový parlament

Kdo vyvede zemi z Evropské unie? Britové se chystají na volby

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Aktualizováno 11.12. 2019 12:47

Lídři britských politických stran mají před sebou poslední den předvolební kampaně. Voliči už ve čtvrtek rozhodnou o složení parlamentu a také o tom, kdo zemi vyvede z Evropské unie. Podle předvolebních průzkumů vedou vládní konzervativci.

Parlamentní volby se kvapem blíží a šéfové britských politických stran mají před sebou poslední hodiny, aby nerozhodné voliče přetáhli na svou stranu.

 

Lídr labouristů Jeremy Corbyn, který se podle nejnovějších průzkumů dotahuje na vedoucího šéfa konzervativců Borise Johnsona, svou kampaň zakončí ve Skotsku a severovýchodní Anglii. "Nejde nám o koalici nebo taktické hlasování, jsme odhodlaní vyhrát tyto volby," prohlásil Corbyn.

 

Průzkumy labouristům slibují 34 procent hlasů, tedy 231 křesel. Vládní konzervativci zatím mají devítiprocentní náskok a příslib 339 křesel v 650členném britském parlamentu. "Ve čtvrtek nadejde ten čas, kdy budeme moci odstranit blokaci v našem parlamentním systému. Přesně to musíme udělat," vybídl Johnson.

 

 

Předčasné volby inicioval premiér Johnson, aby vyřešil politickou krizi, kterou vyvolalo neustálé odsouvání brexitu britskými poslanci. Půjde o první prosincové volby od roku 1923.

 

Pokud se konzervativcům podaří získat v parlamentu většinu, dočká se Borisem Johnsonem vyjednaná dohoda o brexitu schválení nejspíš ještě v prosinci. Do 31. ledna by pak Velká Británie měla oficiálně ukončit své členství v Evropské unii.

 

Volební místnosti se otevřou už zítra v sedm hodin ráno. Svůj názor budou voliči moci vyjádřit až do desáté hodiny večer.

epa TN.cz