Tvrdá slova

Konec opatření, 150 tisíc nemocných. Expert popsal černý scénář

Koronavirus - BN
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
21.4. 2020 18:05
Téma:

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek představil poslancům na neveřejném zasedání sněmovního zdravotnického výboru černý scénář, který by podle něj nastal, pokud by politici okamžitě zrušili mimořádná opatření. Podle něj by se nakazilo až 150 tisíc lidí.

"Poslanci se mohli ptát náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly na další kroky v oblasti rozvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru. Dušek měl na schůzi prezentaci o nově vybudovaném informačním systému," píše portál ihned.cz.

 

Pokud by například Češi mohli od září cestovat bez omezení a "neuváženě" by se uvolnila i další opatření, setkalo by se s virem přibližně 60 procent lidí.

 

"Za tři měsíce by dokázal projít šesti miliony lidí, to je na vrcholu peaku 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných, z toho 30 tisíc v kategorii 60+ a osm tisíc na přístrojích - denně po dobu 1,5 měsíce," představil zdravotnický statistik katastrofický scénář.

 

 

Zároveň ovšem Dušek připustil, že ani odborníci zatím přesně nevědí, jak se zákeřný virus vlastně šíří. "Nevíme, jak velkou virovou nálož máme už venku, nevíme, jaká je inkubační doba, neznáme parametry té choroby," vypočítal. Proto se podle něj v podstatě nedá odhadnout, jak dlouho boj s koronavirem potrvá.

 

Covid-19 má v ČR zkrotit plošné testování a chytrá karanténa:

 

TN.cz