Smrtící epidemie

Koronavirus má v Česku první oběť! Na Bulovce zemřel 95letý muž

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 22. 3. 2020
Téma:

V neděli 22. března bylo v České republice potvrzeno první úmrtí v souvislosti s koronavirem.

V ČR zemřel první pacient pozitivní na koronavirus. Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví, úmrtí pacienta potvrdil.

 

"V pražské Nemocnici Na Bulovce dnes ve večerních hodinách zemřel první pacient v souvislosti s onemocněním koronaviru v ČR. Muž ve věku 95 let byl v Nemocnici Na Bulovce hospitalizován 18. března, kdy se u něj potvrdila infekce koronaviru," uvedla Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví.

 

 

"Pacient byl velmi nemocný už předtím. Byl ve vysokém věku, měl řadu chorob, potvrdil se u něj Covid-19. Dnes kolem 19. hodiny zemřel. Příčinou úmrtí bylo podle lékařů celkové selhání organismu," dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání Televize Nova.

 

 

"Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat,“ doplnil ministr zdravotnictví.

 

 

Pacient byl hospitalizován na standardním lůžku na Infekční klinice. Trpěl řadou zdravotních problémů, jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. „Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami,“ uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

 

"V tuto chvíli máme 83 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, na umělé plicní ventilaci je 14 pacientů, jeden je připojen na mimotělní oběh," doplnil ministr zdravotnictví k aktuální situaci.

 

 

Právě starší lidé a lidé s dalšími zdravotními problémy, zejména nemocemi srdce a dýchacích cest, jsou pro koronavirus nejsnadnější oběť. Proto je potřeba je nejvíce chránit, ideálně by vůbec neměli vycházet ven.

 

Takového doporučení se drží i prezident Miloš Zeman, který neopouští svůj azyl v zámečku v Lánech a přes plnění svých pracovních povinností se snaží omezovat kontakt s dalšími lidmi na minimum. U příležitosti první české oběti koronaviru rodině vyjádřil svou soustrast a vzkázal občanům důležité poselství.

 

"Zpráva o odchodu člověka je vždy bolestná a zasáhne srdce. Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje. S odvahou a společně toto období překonáme!" napsal na svém profilu na facebooku.

 

Související témata:
TN.cz