Nebezpečná epidemie

Německo hlásí další tři nemocné koronavirem, Hongkong vakcínu!

Ema Klementová
Ema Klementová, Petr Zapletal
Aktualizováno 22:40
28.1. 2020 17:21
Téma:

Německé úřady v úterý večer uvedly, že nebezpečným koronavirem se v Bavorsku nakazili další tři lidé. O jednom pacientovi už Němci informovali dřív. V Česku se zatím stále žádné podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo.

O třech nových pacientech v Německu informovala televize n-tv a portál Bild s odkazem na bavorské ministerstvo zdravotnictví. Noví nemocní jsou kolegy prvního německého pacienta, všichni pracovali ve firmě v okrese Starnberg.

 

Zároveň zdravotníci na přítomnost viru testují další lidi, kteří s nakaženými přišli do styku. Těch by mělo být kolem čtyřiceti. Další informace chtějí úřady uveřejnit ve středu.

 

Hongkong oznámil, že už má vakcínu. Vědci ji vyvinuli díky izolovanému vzorku viru z prvního nakaženého člověka na území Hongkongu. Nyní ji potřebuje otestovat na zvířatech - není jasné, jak dlouho to bude trvat. Hongkongští zdravotníci požadují uzavření hranic s Čínou, jinak vyhlásí stávku.

 

On-line reportáž

Koronavirus se dál šíří

21:40

Německo hlásí další tři případy nakažení koronavirem. Všichni nemocní jsou z Bavorska. Jedná se o zaměstnance společnosti Webasto. Jde o první potvrzený případ přenosu nákazy mezi lidmi mimo Asii. Prvního nemocného Němce měla nakazit jeho čínská kolegyně, která odletěla zpět do Číny. Podle ministerstva zdravotnictví mohlo do kontaktu s virem přijít zhruba 40 zaměstnanců firmy Webasto. Všichni budou ve středu preventivně podrobeni testům.

21:25

U turisty z Číny, kterého hospitalizovala Nemocnice Na Bulovce, testy koronavirus nepotvrdily. Dopoledne je do nemocnice převezli záchranáři spolu s dalšími pěti Číňany, kteří byli už odpoledne propuštěni s negativními výsledky.

20:15

Gaty na Letišti Václava Havla určené pro odbavení letů z Číny mají nové polepy. Cestující se díky nim mohou dozvědět, jak mají postupovat.

 

 

Vědci z Hongkongu uvedli, že se jim podařilo vyvinout vakcínu díky izolovanému vzorku z prvního importovaného případu. Než ji však budou moci použít na lidi, potřebují čas. "Vakcínu už máme, ale testování na zvířatech bude trvat dlouho," řekl profesor Yuen Kwok-yung. Informoval o tom deník South China Morning Post.

 

 

Kdy bude připravena pro pacienty, Kwok-yung nespecifikoval. Na vakcíně pracují i vědci z Číny a Spojených států. Čínská epidemiologička Li Lanjuanová prohlásila, že její vývoj bude trvat nejméně měsíc, půl měsíce se pak bude testovat. Ještě více času pak zabere její schválení.

 

Hongkongští zdravotníci požadují, aby se uzavřely hranice s Čínou. Pokud jim tamní vláda nevyhoví, tak budou stávkovat, dokud nebudou hranice zavřené. Požadují také, aby vláda zveřejnila počet cestujících, kteří z Číny přicestovali do Hongkongu.

 

V Česku se zatím žádné podezření na nákazu nepotvrdilo. V úterý přibylo případů podezření na nakažení koronavirem. Pražští záchranáři zasahovali dopoledne u cizinců, kteří měli horečku a setkali se s člověkem z oblasti zasažené virem. Byli z preventivních důvodů převezeni do nemocnice. Po pár hodinách byli téměř všichni propuštěni, jednoho ale testují.

 

 

V úterý večer informovala Česká televize, že opavská nemocnice prověřuje další dvě podezření na nákazu. Jedná se o dvojici, která se nedávno vrátila z východní Asie. Čeká se zatím na výsledky testů.

 

Nákaza novým virem se nicméně potvrdila už ve druhé evropské zemi. K Francii se přidalo Německo, uvádí agentura APTN. V izolaci je muž z bavorského Starnbergu, který leží necelých 30 kilometrů od Mnichova.

 

 

První oběť viru v pondělí potvrdil Peking. V Číně už zemřelo přes 100 lidí. Desítky milionů lidí v provincii Chu-pej, kde se vyskytlo nejvíc případů, zůstávají v izolaci.

 

"Musíme být připraveni na to, že se tato epidemie stane celosvětovou. Není to jisté, ale pravděpodobnost, že se to stane, není malá," uvedl expert z hongkongské univerzity Gabriel Leung.

 

  

Podezření na infekci prověřují také lékaři v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Ve všech případech byly vzorky odeslány na analýzu do Státního zdravotního ústavu v Praze. Výsledky by měly být během úterý.

 

Novoroční pobyt v Asii měl pro pana Marka z Hulína velmi nepříjemnou dohru. Dva týdny po návratu začal mít zdravotní problémy. "Sem tam teplota, ta se ale za třeba za dvě hodiny ztratí, takže žádné léky na to neberu. Bolí mě na plících a hleny vykašlávám," popsal muž s podezřením na nákazu koronavirem.

 

Lékaři ho hospitalizovali na plicním oddělení kroměřížské nemocnice. "Naši zdravotníci ihned zareagovali, vybavili se ochrannými prostředky, dali pacientovi roušku, umístili ho do izolace," popsal mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 

GALERIE: Skupina čínských turistů opustila nemocnici Na Bulovce

1
/
6
Zdroj: AKTU.cz
Skupina čínských turistů opustila nemocnici Na Bulovce - 1

Čínští turisté opouští Nemocnici Na Bulovce.

 

Pan Marek měl strach, že se mohl nakazit na šanghajském letišti. Odbavení tam prý probíhalo podivně. "Nám dávali červené cedulky, jako že jsme z Evropy, a posílali nás jiným vchodem. Všem lidem z Číny měřili teplotu a šli úplně jiným vchodem," popsal.

 

Z Kroměříže ho zdravotníci převezli do uherskohradišťské nemocnice na specializované oddělení pro Zlínský kraj. "Udělají testy základní, kdyby se to projevilo, tak mě budou transportovat z Hradiště na Bulovku a přidají rodinu," doplnil pan Marek.

 

 

"Je hospitalizovaný na lůžku, jsou mu odebrány vzorky, které jsou odesílány na specializovanou laboratoř do Prahy," vysvětlil Havrlant. Testy nakonec ukázaly, že muž nebyl nakažen koronavirem.  

tn.cz / TV Nova