smrtící choroba

Koronavirus v Česku? Lékaři prověřují nákazu u tří pacientů!

Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
Aktualizováno 23:13
27.1. 2020 13:08
Téma:

Zdravotníci prověřují podezření na nakažení koronavirem u muže, který se vracel do České republiky přes Šanghaj, následně se u něj objevily zdravotní problémy. Nejprve skončil v kroměřížské nemocnici, odkud byl převezen na infekční oddělení nemocnice v Uherském Hradišti. Další dvě podezření prověřují hygienici v Moravskoslezském kraji.

Muž se měl začátkem ledna vracet ze zahraničí přes Šanghaj, když se u něj nyní objevily zdravotní problémy, vyrazil do nemocnice v Kroměříži.

 

Kvůli podezření byl podle informací TV Nova převezen do nemocnice v Uherském Hradišti na infekční oddělení. Zde bude čekat na výsledky krevních testů.

 

Kolem pondělní 19. hodiny se objevila informace o nemocném čínském turistovi, který je hospitalizovaný v českobudějovické nemocnici a je možné, že má koronavirus. "Informaci o hospitalizaci mohu potvrdit, zatím ale nevíme, co přesně mu je. Výsledky testů budeme mít během úterý," řekla TN.cz mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková. Už v pondělí večer se ale ukázaly, že výsledky testů byly negativní.

 

Podezření na nakažení koronavirem prověřovali v pondělí také lékaři v Nemocnici Na Bulovce, pacientka původem z Brazílie skončila na ambulanci infekčního oddělení, kde podstoupila několik testů, které byly negativní. V nemocnici se objevil pacient s podezřením na nakažení virem už v pátek, testy byly naštěstí také negativní.


Aktuální vývoj událostí spojených se smrtícím koronavirem sledujeme online:

On-line reportáž

Epidemie čínského koronaviru

21:10

První případ nákazy koronavirem potvrdila i Srí Lanka. Celkový počet nakažených mimo pevninskou Čínu je aktuálně 60. Srílanské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je na situaci připravené a zahájilo vyšetřování, aby zabránilo dalšímu šíření viru na svém území.

21:00

Podle informací AKTU.cz odpoledne pražští záchranáři převezli z Masarykova nádraží jednoho muže asijského původu na infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Na sobě měli speciální obleky. V tuto chvíli se čeká na výsledky, zda je nemocen a s čím.

20:20

Celkový počet lidí, které v USA lékaři vyšetřovali na koronavirus, je 110. U pěti z nich se přítomnost viru potvrdila, výsledky 32 byly negativní. Vzorky 73 lidí jsou teprve vyšetřovány v laboratořích, na výsledky se čeká.

 

Další dvě podezření prověřují moravskoslezští hygienici. Jedná se o ženu čínského původu, která do Česka z Číny dorazila před 11 dny, a Čecha, který se vrátil před třemi týdny. Oba podezřelé případy jsou na Opavsku. Testy zatím přítomnost viru nepotvrdily.

 

Všechny zásadní informace o nebezpečném koronaviru - příznaky, způsob přenosu, rizika spojená s nákazou a další - jsme pro vás přehledně shromáždili na jednom místě.

 

Kvůli koronaviru v Číně zemřelo více než 80 lidí, zatím bylo potvrzeno 2744 nakažených. Jen za 24 hodin přibylo 769 nakažených.

 

 

V pondělí se kvůli hrozbě sešla Bezpečnostní rada státu, i když premiér Andrej Babiš není s opatřeními úplně spokojen, zatím se žádná výraznější nechystají. Plošný screening je zatím nepotřebný.

 

Podezření nákazy koronavirem hlásí i sousední Rakousko, více najdete v reportáži TV Nova:

TN.cz