Šíření pandemie

Koronavirus ve světě: New York pohřbí oběti v hromadných hrobech

Téma:

Zákeřný koronavirus decimuje USA, kde by v pátek mohl počet nakažených atakovat hranici půl milionu. Situace se však výrazne nelepší ani v Evropě, nemocných valem přibývá hned za hranicemi České republiky.

Až do poloviny března ujišťoval americký prezident Donald Trump své občany, že je šíření zákeřného koronaviru v zemi pod kontrolou a žádné větší nebezpečí nehrozí. Máme o měsíc později a Spojené státy jsou jasně nejpostiženější zemí světa. Jen za čtvrtek tam přibylo přes 33 tisíc nakažených, v pátek pravděpodobně celkový počet nemocných zboří půl milionovou hranici.

 

V počtu obětí, který dosáhl téměř 17 tisíc, USA prakticky dorovnaly nejhůře zasažené evropské státy. Úmrtnost je však oproti Itálii a Španělsku v posledních dnech takřka trojnásobná a brzy tak nejspíše převezmou smutný prim i v této statistice. Protože není možné, aby se konaly řádné pohřby, město New York zprovoznilo hromadné pohřebiště na ostrově Hart.

 

 

Nekončící příliv nakažených nestíhají zdravotnická zařízení, povolány tak byly i plovoucí nemocnice. Na obřích lodích se věnují nenakaženým pacientům, aby se lékaři na pevnině mohli soustředit na boj s virem. „Chceme snížit tlak na civilní nemocnice, pokud jde o pohotovostní služby či traumatickou péči,“ uvedl americký ministr obrany Mark Esper.

 

Ani na jihu Evropy ale není zdaleka vyhráno. Epidemiologové tvrdili, že Itálie už má vrchol pandemie pravděpodobně za sebou, ve čtvrtek ale denní nárůst nakažených a mrtvých opět povyskočil. Celkově na Apeninském poloostrově podlehlo nemoci Covid-19 přes 18 tisíc lidí, téměř 144 tisíc dalších je nakažených.

 

Ve Španělsku je situace obdobná, nárůst nově nakažených evidují všechny španělské regiony. Nejhůř zasaženou oblastí je metropole Madrid, která ve čtvrtek hlásila 44 tisíc nakažených a téměř šest tisíc mrtvých. V celém Španělsku si nemoc vyžádala životy více než 15 tisíc lidí, nakažených eviduje více než Itálie.

 

Podívejte se na aktuální čísla nakažených v jednotlivých státech:

 

Kriticky působí čísla také u našich západních sousedů, několik dní po sobě počty nakažených v Německu výrazně rostou. Kacléřka Angela Merkelová ve čtvrtek přesto prohlásila, že nejnovější koronavirový vývoj v zemi dodává opatrný optimismus. "Obávala jsem se, jestli nebudeme muset zpřísňovat opatření, jestli u nás nebude vývoj jako v některých sousedních zemích,“ poznamenala kancléřka, podle níž ale zpřísnění nebude nutné.

 

Ve Francii ve čtvrtek nemoci podlehlo 1341 lidí, jednalo se tedy o nejvyšší počet obětí po USA, na opatření ale přesto obyvatelé tolik nedbají. "Sice platí zákaz vycházení, ale ještě o minulém víkendu byly ulice plné," popsala pro Idnes život v zemi galského kohouta režisérka Andrea Sedláčková, která žije v Paříži.

 

 

Britský premiér Boris Johnson byl po třech dnech propuštěn z jednotky intenzivní péče, příliš klidu na další léčbu si ale pravděpodobně neužije. Počet nakažených se totiž v Británii vyšplhal již na 65 tisíc, dalších osm tisíc lidí stála nemoc život.

 

Počet nakažených koronavirem ve světě přesáhl 1,5 milionu lidí:


 

TN.cz