Dopis z vězení

Krejčíř hrozí: Vraťte mě do Česka, jinak uteču a zesměšním vás

Radovan Krejčíř
Zdroj: Profimedia
Radovan Krejčíř u soudu

Radovan Krejčíř odsouzený v Jihoafrické republice na 35 let, žádá, aby byl převezen do České republiky. Tady byl v nepřítomnosti odsouzen na 15 let za daňové úniky, podvod i přípravu vraždy celníka. Krejčíř prostřednictvím svých právníků varoval, že pokud zůstane v jihoafrickém vězení, je velké riziko, že se pokusí utéct.

Krejčíř podle jihoafrického listu City Press napsal prostřednictvím svých právníků dopis dnes již bývalému ministrovi spravedlnosti Jihoafrické republiky Michaelu Masuthovi. Ten měli právníci Krejčíře poslat už vloni v srpnu, jihoafrická média jej získala až teď.

 

"Další nepříjemnou skutečností je, že dokud zůstává pan Krejčíř v jihoafrickém vězení bez naděje na propuštění, je velkým kandidátem na útěk. Pokud by k tomu došlo, vláda by byla bezpochyby velmi zesměšněna," varují právníci Radovana Krejčíře.

 

Místo toho navrhují jeho vydání do Česka. "Pokud bude pan Krejčíř okamžitě vydán, tato hrozba trvale zmizí, stejně tak jako břemeno v podobě věznění bosse mafie a jednoho z nejnebezpečnějších kriminálníků," píší Krejčířovi advokáti o svém klientovi.

 

Tvrdí dokonce, že věznění a souzení Krejčíře vyšlo už jihoafrické daňové poplatníky na 200 milionů randů, tedy 300 milionů korun. To se deníku nepodařilo nezávisle ověřit, taková data podle něj nemá k dispozici ani jihoafrická vězeňská služba.

 

 

"Je naprosto neospravedlnitelné a neracionální vynakládat takové částky za jednoho vězně a ještě k tomu cizince," píší právníci s tím, že náklady zřejmě ještě porostou. Podle nich tak není ospravedlnitelné, aby byl Krejčíř v jihoafrickém vězení "byť jen jeden další den".

 

Krejčíř proslul svým útěkem českým policistům během domovní prohlídky ve vile v Černošicích. Nejprve se skrýval na Seychelách, pak se přesunul do Jihoafrické republiky. Od roku 2007 vyjednává Česko o vydání Krejčíře. Tomu se podnikatel vytrvale bránil.

 

Lidé z jeho okolí začali v Jihoafrické republice brzy umírat. V roce 2013 byl Krejčíř zatčen kvůli pokusu o vraždu a únosu. V srpnu 2015 byl shledán vinným a v únoru dalšího roku odsouzen na 35 let ve vězení. Předtím se objevily informace, že měl chystat útěk z vězení, do něhož měl být zapojený i vrtulník.

 

 

"Jsme přesvědčení, že prvním a hlavním zájmem naší justice našeho národa je bezodkladné vydání pana Krejčíře do jeho vlasti," dodali jeho právníci. Vláda ale zjevně jeho přání zatím nevyslyšela a Krejčíř je už téměř další rok od sepsání dopisu stále v jihoafrické cele.

 

Krejčíř se chce vrátit do Česka, více v reportáži:

vbo TN.cz