rozhodnutí babiše

Kremlík nakonec nebude náměstkem. Slučovat se nebudou ani ministerstva

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 24.1. 2020 17:54
Téma:

V pátek ministerstvo dopravy převzal Karel Havlíček, který nahradil odvolaného Vladimíra Kremlíka. Ten skončil kvůli problémům v zakázce s e-shopem na elektronické dálniční známky. Dále se měl stát náměstkem na ministerstvu, podle premiéra Andreje Babiše tomu tak nebude. A ani se nebude slučovat ministerstvo průmyslu a dopravy.

Po pěti dnech o odvolání Vladimíra Kremlíka z funkce ministra dopravy se pozice ujal Karel Havlíček. "Ministr bude mít hlavně za úkol, aby toto ministerstvo restrukturalizoval," prohlásil Andrej Babiš. Kremlík má stát v čele obou "svých" ministerstev, dokud bude sám Babiš v čele vlády.

 

A není stále jistá ani pozice bývalého ministra. "Kremlík skutečně končí. Já s ním budu v dalších dnech jednat s ohledem na převzetí celého úřadu, Kremlík udělal kus dobré práce. Jaký bude jeho další statut v rámci ministerstva dopravy nechte na nás...Budu o tom jednat s odborníky," prohlásil Havlíček, v pořadí devatenáctý šéf resortu dopravy.

 

Podle premiéra Andreje Babiše určitě nebude politickým náměstkem ministerstva, jak se původně plánovalo. V pátek to uvedl na tiskové konferenci. Dále také nedojde ke sloučení dvou ministerstev, a to průmyslu a dopravy. "Bylo to vytrženo z kontextu a žádná ministerstva se neslučují," dodal Babiš.

 

 

Zrušená bude také zakázka na IT systém k prodeji dálničních známek. Ta se stala pro Kremlíka osudnou a kvůli ní se ho rozhodl Babiš odvolat. Systém měl zahrnovat také mobilní aplikaci nebo e-shop. Nastupující ministr Karel Havlíček oznámil, že projekt zdarma vypracuje jiná firma.

 

"Mně se ta zakázka hrubě nelíbí, vyzval jsem kolegy, aby udělali vše pro to, aby ta zakázka byla zrušena. Považuji za absurdní, že jsme o takto významné zakázce nebyli informování, ministerstvo dopravy tuto zakázku neustále obhajuje," prohlásil v pondělí Andrej Babiš na tiskové konferenci.

 

Prohlášení Andreje Babiše:

TN.cz