smrtící epidemie

WHO vyhlásila kvůli koronaviru stav nouze, Česko zpřísňuje opatření!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 31. 1. 2020 13:07
30.1. 2020 20:49
Téma:

Ve čtvrtek opět zasedl krizový štáb Světové zdravotnické organizace, který rozhodl, že je nutné kvůli čínskému koronaviru vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze. Důvodem je podle něj nikoliv situace v Číně, ale v ostatních státech světa, kde mohou vzniknout nová ohniska epidemie. V návaznosti na toto rozhodnutí Česko přijímá přísná bezpečnostní opatření.

Ve švýcarské Ženevě se ve čtvrtek odpoledne opět mimořádně sešel krizový štáb Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli epidemii koronaviru šířící se z Číny. Výsledkem jednání bylo rozhodnutí, že je nutné vyhlásit globální stav zdravotní nouze. Své závěry WHO představila po několikahodinové diskuzi na tiskové konferenci.

 

Krizový štáb o stavu nouze rozhodl kvůli nárůstu případů nakažení v zemích mimo kontinentální Čínu. Nákaza má podle WHO potenciál pro další šíření a vzniku nových ohnisek epidemie.

 

"Hlavním důvodem není to, co se děje v Číně, ale to, co se děje v jiných zemích," prohlásil na konferenci ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Obavy má především o země s méně rozvinutými zdravotními systémy, pro které by mohla mít epidemie velmi vážné následky.

 

Organizace upozornila na to, že tento krok neznamená nedůvěru vůči Číně. Naopak vyzdvihla, že Čína zareagovala rychle a bez jejích včasných bezpečnostních opatření by situace ve světě byla daleko horší. Krizový štáb se minulý týden sešel dvakrát, rozhodl se však ještě stav nouze nevyhlašovat. Počet případů ale rychle roste. Nakažených je už přes sedm tisíc a počet mrtvých stoupl na 170.

 

 

V návaznosti na rozhodnutí WHO Česko zpřísňuje bezpečnostní opatření. K těm stávajícím se od pátku přidává cílený screening na všech českých letištích, informační kampaň a informace od posádek letadel a zaměstnanců letišť k pasažérům. Novým opatřením je i spuštění infolinky Státního zdravotního ústavu na čísle 724 810 106, která bude fungovat každý den od 9 do 21 hodin.

 

 

Uvažuje se i o zrušení leteckého spojení s Čínou. "Za současné situace, kdy se nákaza rozšířila do všech provincií Číny, potvrzené případy hlásí už tři evropské státy, aerolinky samy ruší své lety a WHO vyhlásila stav nouze, považuji dočasný zákaz přímých letů z Číny do ČR jako legitimní. V pondělí o tom bude rozhodovat vláda," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

WHO vyhlašuje stav nouze v mimořádných případech, kdy je ohroženo veřejné zdraví napříč celým světem. V minulosti se k tomu kroku uchýlila například kvůli prasečí chřipce. Ta se rozšířila v roce 2009 a usmrtila více než 200 tisíc lidí. Kvůli ebole WHO vyhlásila stav nouze hned dvakrát - v roce 2014 a 2019. První trval téměř dva roky a ze 30 tisíc nakažených lidí zemřelo více než 11 tisíc.

 

V Číně se koronavirus rozšířil už do všech provincií. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz