letiště václava havla

Na letišti Václava Havla hledají smrtící virus. Podezřelé cestující odvádějí

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
Aktualizováno 27.1. 2020 22:04

Letiště Václava Havla po jednání s vedením policie zpřísnilo opatření kvůli hrozbě šíření smrtícího koronaviru. O nových preventivních krocích informovalo na twitteru. Jak reagují čeští cestující na letišti na onemocnění koronavirem a zda z něj mají strach, se podívejte ve videu.

Cestující, kteří by mohli být koronavirem nakaženi, po příletu do České republiky nepřijdou do styku se zbytkem lidí na letišti. „Pro všechna letadla, která přiletí z Číny jsou otevřené pouze dva možné výstupy, což znamená, že všechni cestující se dostanou pouze tam,“ popisuje tiskový mluvčí letiště Václava Havla Roman Pacvoň.


To není ale jediné opatření. Letecké společnosti budou přímo na palubě informovat pasažéry o onemocnění, kde najdou lékařskou pomoc a jak přesně při symptomech postupovat. Samotní zaměstnanci letiště jsou cvičení na to, co dělat v případě, kdyby měli podezření na nemocného pasažéra.

 

„Na letišti probíhá i tzv. cílený screening. V případě, že by zaznamenali cestujícího, který má příznaky respiračního onemocnění a který by mohl přiletět z těch postižených oblastí, neprodleně by každý zaměstnanec měl tohoto cestujícího kontaktovat a odkázat ho na stálou lékařskou službu, která je tady na letišti k dispozici 24 hodin denně,“ říká Roman Pacvoň.

Po večerním jednání Letiště Praha informovalo o zpřísnění opatření. Kontroly zdravotního stavu budou probíhat také u pasové kontroly.


 

Pro všechny cestující, kteří mají z nákazy na letišti strach, jsou ale k dispozici roušky a dezinfekční gely. I když nepřiletíte právě ze zasažené destinace a necítíte se dobře, zdravotnická ambulance je na vás připravená.


„Na první dobrou není nákaza poznat. Pokud má cestující respirační potíže nebo horečku měl by nás navštívit, abychom ho mohli vyšetřit. Od pasažéra zjistíme jeho 14 dní starou cestovatelkou anamnézu, protože tento virus má dvoutýdenní inkubační dobu. Samotný koronavirus nám ale potvrdí až laboratoř. My můžeme vyslovit pouze podezření a nahlásit to pražské hygienické stanici,“ vysvětluje vedoucí stálé lékařské služby na letišti Václava Havla David Klouček.


Lidé v České republice by ale neměli propadat panice, do dnes se nákaza u nikoho neprojevila. A to se do lékařské ambulance denně podívá 6 až 10 lidí. „Přišly zatím dvě osoby, které přiletěly z kritické oblasti a samozřejmě jsme se o ně postarali dle regulí, ale onemocnění se neprokázalo,“ říká David Klouček.


Letiště ale není jediné, kde by lidé měli dbát na zvýšenou opatrnost a nutnou hygienu. Turisté z Číny se k nám totiž dostávají i vlakem nebo autobusy. „Podle aktuálních dat, která máme k dispozici od agentury CzechTourism, do České republiky přicestuje ročně přibližně 620 tisíc čínských cestujících, s tím, že přes letiště jich projde pouze 90 tisíc,“ doplnil Pacvoň.
¨

 

 ANKETA: Cestující na pražském letišti o hrozbě smrtícího viru:

 

 

 Posádka každého letadla, které se chystá v Praze přistát, musí pasažéry upozornit na příznaky koronaviru. Námi oslovení cestující ale nic takového při příletu neslyšeli: Více v reportáži TV Nova:

 

 

 Na co se mají cestující připravit informoval Martin Kočárek v živém vstupu z letiště Václava Havla:

TN.cz