památka zesnulých

Lidé na Dušičky přišli uctít i Gotta. Hrob nenašli, museli na Bertramku

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 2.11. 2019 20:29
Téma:

V sobotu si připomínáme památku zesnulých. Na své blízké vzpomínají podle odhadů čtyři z pěti Čechů, a to především zapálením svíček a položením květin na hroby. Odvrácenou stranou Dušiček jsou potom přeplněná parkoviště a nájezdy zlodějů.

Přeplněná parkoviště a nervózní řidiči. Každý, kdo vyrazí první listopadový víkend na hřbitov, se musí obrnit trpělivostí. Zacpané jsou i příjezdové cesty, navíc do aut sedají i sváteční řidiči.


"Na cestu se vydávají lidi v takovém citovém rozpoložení, že k něčemu může dojít. Protože budou vzpomínat a myslet na něco jiného než na řízení," řekl dopravní expert Igor Sirota.


Lidé nezapomněli ani na legendárního Karla Gotta. Na hřbitově na Malvazinkách zatím hrob nemá, a tak pokládají svíčky znovu k jeho vile na Bertramce.


Pokud nemáte sami čas na hřbitov dorazit nebo jste zdaleka, můžete si objednat údržbu hrobu. Vyjde vás to asi na tisícovku.

 


Kromě pozůstalých na hřbitovy ovšem míří také zloději. Ty lákají cennosti v autech, kabelky i nazdobené hroby. "Já jsem tady měla krásnou dlažbu a chodníček a všechno mi ukradli," popsala žena drzou krádež.


Zloději kradou vše, co se dá rychle zpeněžit. Podle odhadů se o Dušičkách ztratí věci za miliony korun. Pokud máte v plánu na hřbitov v neděli vyrazit, mějte na paměti, že většině hřbitovů chybí veřejné osvětlení. Pro vlastní bezpečnost tak zvolte k návštěvě raději čas během dne a nenechávejte to navečer.
 

V souvislosti s Dušičkami utratí Češi podle odhadů ekonomů přes miliardu korun. To znamená, že průměrně každý z nás vydá za vzpomínku na své blízké zhruba stokorunu. Jsou ovšem lidé, kteří za květiny nebo svíčky utratí několik tisíc korun. Více v reportáži:

Iva Studená, rod TN.cz