PŘEHLED výše odškodného

Lidé za úrazy dostávají i o statisíce korun méně. Na tohle máte právo!

Zdravotní pojištění
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Češi nejsou připraveni na úrazy. Možnost vážného úrazu často neřeší, anebo se spoléhají na pomoc od partnera. Navíc nejsou dostatečně informovaní o možnostech odškodnění. Kvůli tomu je odškodné často i o statisíce nižší, než by mohlo být. Víte, na co všechno máte v případě úrazu právo?

Podle průzkumu agentury STEM/MARK více než třetina Čechů neřeší možnost vážného zranění. Buď se tou otázkou nezabývají, anebo prostě spoléhají na to, že dostanou peníze z pojištění viníka či zaměstnavatele. Řada z nich také tvrdí, že se o něj v nejhorším postará partner.

 

Na své úspory se spoléhá jen desetina lidí, přitom často netuší, jak vysoká částka je na něco takového potřeba. "Při vážném zranění totiž hovoříme i o několikaměsíčním výpadku příjmu a nákladech na léčbu," varuje Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která se zabývá odškodněním.

 

V případě odškodnění za úraz lidé netuší, na co všechno mají právo. Všichni sice vědí, že mají na odškodnění nárok, nevědí ale, jaké položky reálně zahrnuje. Polovina lidí podle průzkumu vůbec neví o tzv. kompenzaci sníženého společenského uplatnění, která přitom z odškodného tvoří nejvyšší částku.

 

"90 % lidí správně říká, že odškodné zahrnuje bolestné a náhradu ušlé mzdy. Ale už jen polovina ví, že má v případě úrazu právo na kompenzaci ztížení společenského uplatnění. To přitom zpravidla bývá daleko vyšší než právě bolestné. Odráží totiž to, jaké dopady má úraz na další život poškozeného, tvrdí Beck.

 

 

Češi podle něj také často nevědí, že odškodnění zahrnuje i doživotní renty nebo náhradu hmotné škody. Zato se spousta z nich domnívá, že má nárok na ozdravné pobyty v zahraničí, odpisy z daní nebo placení školného pro děti na soukromé školy.

 

Praxe rovněž ukazuje, že spousta Čechů se bojí ozvat, když se jim děje nějaká nespravedlnost nebo jsou poškozeni úředním postupem. Většinou cítí až příliš velký respekt vůči oficiální instituci a i když je právo na jejich straně, nebrání se. "Potvrzuje to i skutečnost, že se dvě třetiny lidí spoléhají na verdikt lékaře a nezpochybňují ho," říká Beck.

 

Přitom zrovna posudkoví lékaři mají zásadní vliv na výši odškodného. Jiný lékař by mohl zhodnotit následky úrazy odlišně - tím pádem by pacient mohl mít daleko vyšší odškodnění. "Jedná se často o rozdíl v řádu statisíců. Rozhodně tedy stojí za to chtít i alternativní lékařský verdikt," shrnuje Beck.

sei TN.cz