Hrdina dne

Martin chce dělat intenzivní medicínu, sám se přihlásil do první linie!

Téma:

Hrdinou dne je tentokrát student ze Zlína, který dobrovolně pomáhá v boji s koronavirem přímo v první linii. Jmenuje se Martin Škaroupka.

Martin je studentem třetího ročník oboru Všeobecná sestra na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. "Různě jsem kontaktoval nemocnice. Říkal jsem si - na urgent, tam jsem ještě nebyl, tam jsem ještě neměl praxi a tak jsem se zapsal. Jelikož chci dál pokračovat na intenzivní medicínu, tak jsem si to chtěl jít zkusit," říká student Martin.

 

Na odběrovém místě nedaleko sídla záchranky ve Zlíně odebírá pacientům vzorky z nosohltanu a pomáhá s administrativou.

 

"Ráno v sedm přijdu, nastrojím se a už jsou tady první lidi, odebereme vzorky a postupně kolem té deváté přichází čím dál víc zájemců až do toho odpoledne, potom už je menší nával," popisuje student-zdravotník.

 

Denně se potká s několika desítkami lidí, u nichž mají hygienici podezření na nákazu koronavirem. Dobrovolnou práci místo zrušené výuky ve škole si zatím užívá a bere ji jako nejlepší možnou praxi v této době.

 

 

"Bez dobrovolníků bychom si to nedovedli představit, pomáhají nám v odběrové místnosti, ať už studenti nebo sestřičky z jiných oddělení," oceňuje pomoc Monika Dlesková, vrchní sestra urgentního příjmu a koordinátorka odběrů zlínské krajské nemocnice.

 

Řada dobrovolníků navíc přišla do nemocnice pomáhat ještě před tím, než je k tomu vyzvala vláda a ministerstvo zdravotnictví.

pez, Petr Bača TN.cz