Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

připadá vám obtížný?

Maturanti zuří: Test z češtiny se nedal stihnout! Vyzkoušejte si ho

Maturita
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Maturanti mají za sebou didaktický test z českého jazyka. Studenty tentokrát potrápily výrazy označující odchylky od pravidelné větné stavby a stěžovali si také na nepřiměřenou délku výchozích textů. Podle jejich slov měli velké problémy stihnout test vyplnit ve stanovém limitu. Zvládli byste to vy?

Státní maturity dnes pokračovaly didaktickým testem z češtiny. Ten sestává z různých typů úloh - u některých studenti vybírali jednu správnou odpověď z nabídky, u jiných museli stručnou odpověď napsat. Pro maturanty bylo připraveno celkem 32 úloh, na jejichž splnění měli čas 60 minut.

 

Jenže podle mnohých maturantů se v tomto limitu nedal test stihnout a byl obtížnější než v minulých letech. Na facebookové stránce Maturita z češtiny si stěžovali především na délku výchozích textů. "Děláte si srandu? Tisíc dlouhých textů a málo času. Budu zářit v září," posteskla si Aneta. "Jako na to, že umím číst celkem rychle a nikdy mi to cvičně z ostatních loňských didakťáků nedělalo problém, tak dnes jsem nestíhala vůbec. Myslela jsem si, že z češtiny prolezu úplně v pohodě, ale tohle?" přidala se další z maturantek. A většina jim dávala za pravdu. Výchozích textů měli maturanti v textu celkem pět, obvykle členěných do tří odstavců.

 

VYZKOUŠJTE SI LETOŠNÍ DIDAKTICKÝ TEST Z ČEŠTINY

 

"Test mi těžký nepřišel, protože náplní to bylo spíše o hledání v textu, ale ten čas byl vážně šibeniční. Texty dlouhý přes půl stránky a všechny otázky v testu až asi na dvě s chybami byly vždy k těm dlouhým úlohám. Takže otázky sice byly vcelku jednodušší, ale zato hodně časově náročné. 5 minut před koncem jsem byla sotva v polovině předposledního textu. Fakt se to časově stíhalo velice obtížně," myslí si Kristýna.

 

 

Problémy studentům dělaly také výrazy pro odchylky od pravidelné větné stavby. Konkrétně se jednalo o anakolut, zeugmu či kontaminaci. Na rozdíl od předchozích let ale měli maturanti tyto výrazy v testu vysvětleny, jejich úkolem bylo pouze najít je ve větě. "Ty cizí slova, no to jsme v životě většinou ani neviděli," stěžovala si Šárka. "Anakolut, zeugma, kontaminaci apod. jsme dělali ve škole 1x možná 2x, takže jsem tušila, o co jde, ale je pravda, že kdyby to nebylo vysvětlený, tak asi tipuju," napsala Veronika.

 

Našli se ale i studenti, kterým test přišel jednoduchý a s časem problém neměli. Svým kolegům oponovali, že nešlo o to přečíst texty celé, ale prověřit, jak jsou s textem schopni pracovat. "Pokud jste aspoň trošku inteligentní, dojde vám, že nemusíte ty texty číst celé. Nejdříve si přečtete otázky a potom výchozí text stačí jen přelétnout očima a najít větu, ke které se to vztahuje. 60 minut bylo naprosto dostačující, měla jsem ještě čas si to 2x zkontrolovat," pochlubila se Iva. "Daleko lehčí, než minulé roky... ty texty člověk často ani nemusel číst, jenom malou část, dalo se to stihnout tak za těch 45 minut, 15 minut na kontrolu," připojila se Markéta.

 

 

A stejně jako v předchozích letech i tentokrát museli maturanti prokázat, že mají přehled o historii. Někteří proto Cermatu znovu vyčítali, že nejde o maturitu z dějepisu. "Že to byl test z dějepisu? Fakt jako nevíte, co je normalizace? A to byste chtěli mít maturitu?," vzkázala spolužákům jedna z maturantek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Patricie Solaříková: Před maturitou jsem měla záchvaty pláče

MATURITA: Jak se (ne) chovat před komisí

KRÁSKA V NESNÁZÍCH: Monika Bagárová propadla u maturity! Co bude teď dělat?

mom TN.cz