huňáč za mřížemi

Medvěd napadl dva lidi. Dostal doživotí v lidském kriminálu

Medvěd v kleci
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Medvědice Katya si v Kazachstánu odpykává trest ve vězení pro nebezpečné zločince. Za to, že napadla dva lidi v kempu, dostala doživotí.

Smutný životní příběh postihl medvědici Katyu, která v roce 2004 v kempu v Kazachstánu napadla dva lidi. Oba utrpěli zranění, která je ale neohrozila na životě. Tamní úřady se s ní ale nemazlily - dostala od nich doživotí ve vězení se zvýšenou ostrahou pro nebezpečné zločince.

 

Věznici tak sdílí se 730 muži - někteří z nich jsou vrazi, jediným odsouzeným na doživotí je přesto Katya. Žádný z trestů ostatních vězňů není vyšší než 25 let. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

 

Huňatá medvědice má za sebou už patnáct let. Celu má jenom pro sebe a má v ní dokonce i bazének, což je bonus, kterým se nemůže pyšnit žádný jiný trestanec. Podle jednoho zaměstnance je medvěd přátelský.

 

"Není vůbec agresivní. Ostatní vězni ji navštěvují. Před měsícem se zrovna probudila ze zimního spánku. Cítí se dobře. Běhá, skáče," řekl Aslan Medybayev, který ve vězení pracuje. Katya od vězňů dostává sladkosti, sušenky, jablka a jiné dobroty, které miluje. "Kontakt se zvířetem mi tu rozjasňuje dny, není to tak bolestivé," říká jeden z vězňů.

 

 

Katya byla jako mládě opuštěna krotitelem z cirkusu. Skončila pak uvězněná v kleci v kempu, který se jí stal osudovým. Mezi napadenými v roce 2004 byl jedenáctiletý chlapec, který se pokusil medvěda krmit. Zvíře ho napadlo a vážně mu poranilo nohu. Druhým zraněným byl osmadvacetiletý muž, který údajně opilý strkal do klece k medvědici ruce.

 

Nebohého huňáče do vězení zavřeli proto, že se obávali dalších útoků. V regionu není žádná zoologická zahrada, která by si ho vzala.

sei TN.cz