Připravte si peněženky

Mění se doplatky za léky na zrak, dýchání i žaludeční vředy. PŘEHLED

Lékárna
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
29.2. 2020 17:35
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o změně výše doplatků u některých léků, především na nemoci plic, jícnu a žaludečních vředů, ale i osteoporózu či zelený zákal. Pokud podobné léky užíváte, se změnami počítejte již od 1. března.

Změny se dotknou několika desítek léků. Některé mění výši doplatku již od 1. března, u dalších léky se ceny změní od počátku dubna nebo od května.

 

Z léků na gastroduodenální vředové choroby a refluxní choroby jícnu jde například o lék Apo-Panto, Controloc, Emanera nebo Lanzul. Výše doplatků se mění také u léčiv na plicní arteriální hypertenzi, například v případě léku Bosentan, Stayveer nebo Volibris. Léčíte-li se s osteoporózou, změnu v ceně můžete pocítit u léků Forsteo, Movymia nebo Terrosa. Doplatky se mění také u léků na zelený zákal, například u přípravku Azopt, Oftidor nebo Brinzolamide.

 


Zhruba u desítky léků dojde ke zvýšení doplatku, kterým se pacient na nákladech na léky spolupodílí, u většiny naopak pacienti zaznamenají nemalý pokles. Doplatek u mnoha léků klesá na polovinu původní částky, u nákladnějších léků jde o rozdíl v řádu stokorun i několika tisíc korun.

 

 

Například za lék Cilostazol Apotex (100 mg, balení 100 tablet) dosud pacienti dopláceli 434 Kč, od března to bude pouze 264 Kč. Za lék Edicin se dosud doplácelo 3015 Kč, od 1. dubna to bude 2299 Kč. Mezi nákladnější léky patří například Movymia, za který namísto 26 542 Kč nově zákazník zaplatí 22 886 korun.


Seznam všech léčiv, i k jakému datu ke změně výše doplatku dochází, najdete zde. Zeleně je vyznačeno zlevnění, červeně zdražení:

GALERIE: Změny doplatku léků od března 2020

1
/
6
Zdroj: SÚKL
Změny doplatků za léky od 1. března - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz