Varování čhmú

Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami! Hrozí také povodně

Lucie Staničková
Lucie Staničková
25.6. 2020 11:25
Téma:

Ve čtvrtek dopoledne varovali meteorologové před silnými bouřkami, které by měly od pátečních šesti hodin ráno udeřit především na východě republiky. Zároveň vydali výstrahu před povodněmi.

 Velmi silné bouřky by podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly zasáhnout východ republiky. Varování platí od pátečních šesti hodin ráno pro Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Výstraha má skončit v sobotu kolem třetí hodiny ranní.

 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, hrozí zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem,“ uvádí ČHMÚ.

 

 

Mimo jiné se silné bouřky od pátku očekávají také v Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a na Vysočině, kde by měly skončit v sobotu v devět hodin večer. Do sobotních 14 hodin platí výstraha před silnými bouřkami také pro Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Výstraha před bouřkami:

 

 

Zároveň ČHMÚ varuje před povodněmi, které rovněž hrozí na východě České republiky. Povodňová pohotovost platí od pátečních 11 hodin do sobotních 15 hodin. Výstraha platí pro Pardubický (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Olomoucký (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bruntál, Hlučín, Kravaře, Krnov, Odry, Opava, Rýmařov, Vítkov).

 

"Vzhledem k předpokládáným intenzivním srážkám a nasycenosti území mohou hladiny vodních toků stoupat k druhému povodňovému stupni. U menších toků není ojediněle vyloučený vzestup na třetí povodňový stupeň,“ informují meteorologové.

 

Povodňová bdělost, kdy se hladiny mohou zvednout na první stupeň, platí ve stejný čas pro Moravskoslezský kraj (Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Nový Jičín, Orlová, Ostrava, Třinec).

 

Varování před povodněmi:

 

 

Jaké počasí nás čeká o víkendu, se můžete podívat v tomto článku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz