šíření koronaviru

MHD představuje riziko nákazy. Lidé se bojí cestovat ve špičce

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 25. 9. 2020
Téma:

Nákazy koronavirem se bojí zejména lidé, kteří ve špičce cestují vozy MHD. Že jde o velké riziko, v pátek připustil i sám ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). V Pardubicích se cestující v některých autobusech sotva hnou. Řešením by mohlo být posílení spojů, ale to je drahé.

Ve fabrikách v Pardubicích končí noční směna a dav dělníků se nahrne do jediného autobusu. Lidé se tlačí tak, že sotva projdou dveřmi. Místa na sezení jsou okamžitě plná a o upocené madlo se přetahuje hned několik rukou.


"MHD je skutečně rizikem, myslím, že o tom budeme jednat,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.


Navíc spousta lidí nenosí roušky. "Dělají si to lidi, je potřeba, aby byli ukáznění,“ tvrdí jeden z cestujících. "Když je špička, stojí na zastávkách strašně moc lidí,“ stěžuje si další.

 


Bary odborníci vyhodnotili jako problematické, ve vozech MHD se ale lidé také tísní. "Opatření zdvojení spojů máme připraveno a můžeme ho kdykoli zavést,“ poznamenal ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán.


To ale bude v praxi znamenat vyšší náklady. Ty jsou třeba v Pardubicích na jeden kilometr jízdy čtyřicet korun, částka už je navíc po odečtení výdělku z jízdného. Snížit riziko nákazy pomáhají ve vozech hromadné dopravy alespoň generátory ozónu.


Pracovníci pardubického dopravního podniku zatím dezinfikují autobusy jednou denně. Dá se ale prý předpokládat, že se tato frekvence v nejbližší době zvýší.

ls TN.cz