Školství

Ministr školství vydal před nástupem dalších žáků nový manuál. Kritizují ho

Děti ve škole s rouškama - 2
Zdroj: Getty Images
Děti ve škole - ilustrační foto
Jan Houška
Jan Houška
21.11. 2020 18:30
Téma:

Ředitelé škol obdrželi v průběhu noci ze čtvrtka na pátek manuál z ministerstva školství k další etapě otevírání škol 25. a 30. listopadu. Podle Pedagogické komory však opatření nedávají smysl.

Od 25. listopadu se do škol vrací žáci závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol. Ostatní ročníky zůstávají na distanční výuce.

 

Co se týče základních uměleckých škol a jazykových škol, tak tam se mohou prezenčně potkávat pouze jeden učitel a jeden žák. Výjimku dostává praktická výuka, kde je limit nastaven na maximální počet 20 žáků či studentů.

 

Výuka musí probíhat pouze v homogenních skupinách, nesmí se tedy nijak míchat žáci z různých tříd. Homogenní skupiny se mohou vzdělávat i venku, a to i mimo areál školy.

 

 

30. listopadu se do škol vrací také všichni žáci prvního stupně základních škol a žáci devátých ročníků. Ostatní třídy se musí ve škole střídat po týdnu, tak aby nedocházelo ke kontaktu žáků mezi sebou.

 

"Školní družiny nebudou muset být plně homogenní, v novém manuálu mají výjimku. "Tím ovšem celý koncept homogenity tříd přestává dávat smysl, protože se ráno a odpoledne sejdou žáci různých tříd stejného ročníku v jednom oddělení školní družiny,“ kritizuje nařízení prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.

 

 

Nový manuál také určuje pravidla pro školní stravování. Při provozu školního stravování je nezbytné dodržet rozestupy 1,5 metru mezi jednotlivými stoly. U stolu pak mohou sedět maximálně čtyři lidé. Zároveň nesmí být ve školní jídelně více lidí, než je míst k sezení. Žáci navíc musí v prostorách školní jídelny nosit stále roušky s výjimkou doby konzumace stravy.

 

"Pan ministr má hodně špatné rádce. Od pondělí 30. listopadu nastoupí do naší školy 645 žáků, 100 jich zůstane doma na distanční výuce. A střídat se budou ročníky ob týden - v lichý týden jsou doma sedmáci a osmáci - celkem 6 tříd, v sudém týdnu se učí distančně šesťáci - 5 tříd. Podle pokynu MŠMT. Pošlu panu ministrovi dotaz, jaký je epidemiologický efekt opatření, při kterém do školy nemůže chodit 13% žáků. Pokud dostanu odpověď, tak ji zveřejním. Ale ve smysluplné vyjádření bohužel nedoufám," uvedla ředitelka ZŠ Pardubice-Polabiny Jana Smetanová. 

 

Plaga oznámil dva termíny, kdy některým studentům skončí distanční výuka. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz